Rodzaje, powstawanie i charakterystyka blizn

Zdecydowana większość ludzi na świecie ma na swoim ciele przynajmniej jedną bliznę. Może to być pamiątka z dzieciństwa, pozostałość po urazie lub przebytej operacji. Większość z nas akceptuje siebie ze swoimi bliznami, traktując je jako część swojego ciała i swojej historii. Najczęściej blizny nie przeszkadzają nam w normalnym życiu, choć bywa, że ich rodzaj i umiejscowienie powodują kompleksy. Jak powstają blizny i jakie są ich rodzaje?

Jak powstają blizny?

rodzaje bliznBlizny powstają na skutek ran i urazów czyli przerwania tkanki. Proces powstawania ostatecznego kształtu blizny trwa około 2 lat. Na to jaki ostatecznie kształt przyjmie ma wpływ wiele czynników np. wiek, rodzaj urazu, indywidualne skłonności, miejsce w którym doszło do przerwania tkanki oraz ogólny stan zdrowia. Powstawanie blizn nie jest niczym innym jak procesem gojenia. W niektórych przypadkach, kiedy rana jest rozległa i nie została zszyta – powstała blizna może prowadzić do przykurczów. Jest to sytuacja w której blizna fizycznie przeszkadza i są wskazania medyczne do opracowania chirurgicznego. W większości wypadków jednak, powodem do usunięcia blizny są względy estetyczne.

Reklama

Rodzaje blizn

Rodzaj powstałej blizny głównie zależy od typu urazu. Wyróżniamy:

  • Blizny przerostowe – nie wychodzą poza obszar rany, jednak w początkowej fazie powstawania mogą się poszerzać. W zależności od indywidualnych preferencji, blizny mogą się cofać lub narastać. Najczęściej jednak blizny stają się blade i coraz mniej widoczne.
  • Keloidy – powstają z powodu nadprodukcji kolagenu. Pojawiają się wybrzuszenia oraz narośla ponad brzegami rany. Blizny tego typu mogą być bolesne. Najczęściej przybierają barwę różową i sinoczerwoną.
  • Blizny zanikowe – powstałe najczęściej w wyniku zmian trądzikowych lub ospy. W skórze powstają niewielkie zagłębienia, ponieważ proces gojenia zostaje zaburzony przez zbyt małą produkcję kolagenu.
  • Rozstępy – rozstępy to także blizny, które można zaliczyć do grupy blizn zanikowych. Powstają na skutek przerwania włókien kolagenowych podczas rozciągania się skóry.

Kiedy najczęściej powstają urazy po których zostają blizny?

Mniejsze lub większe fizyczne urazy są częścią naszego życia. Najczęściej blizny powstają w wyniku:

  • przebytych operacji – najczęstszą blizną pooperacyjną wśród kobiet, jest blizna po cesarskim cięciu. W prawidłowym przebiegu gojenia, blizna może być prawie niewidoczna. Zakłócony proces może prowadzić do powstawania przerostów i uczucia ciągnięcia. Blizny po operacjach mogą znajdować się w różnym miejscu (w zależności od rodzaju operacji) oraz mieć różny charakter.
  • Poparzeń – proces gojenia się ran po oparzeniach jest bolesny i długotrwały. Blizny najczęściej są bardzo trudne w leczeniu, ponieważ są rozległe i wypukłe.
  • Trądziku – czyli wspomniane już wyżej blizny zanikowe.
  • Blizny po urazach – sportowych lub przebytych w dzieciństwie. Najbardziej narażonymi miejscami na urazy, a tym samym powstawanie ran są łokcie, kolana, broda oraz łuk brwiowy.

Leczenie blizn

Współczesna medycyna umożliwia pozbycie się niektórych blizn w znacznym stopniu. W zależności od rodzaju oraz umiejscowienia, można z pomocą dostępnych technik zmniejszyć widoczność blizny. W niektórych wypadkach istnieją poważne wskazania medyczne do usunięcia lub nawet z zoperowania blizny. W większości przypadków są to jednak względy estetyczne i tu warto udać się do chirurga plastyka, który zaproponuje metodę rozprawienia się z nielubianą blizną. Na etapie gojenia się rany i powstawania blizny można także stosować dostępne maści, które wpłyną na prawidłowe zabliźnianie się rany.

Powiązane wpisy