Celem współczesnej medycyny nie jest tylko ratowanie życia i leczenie chorób, ale także profilaktyka i poprawianie komfortu życia pacjentów. Jeszcze kilkanaście lat temu, o labioplastyce nikt nie słyszał i mało kto wyobrażał sobie operację plastyczną miejsc intymnych. Dziś, choć dla wielu kobiet jest to wciąż temat wstydliwy, plastyka warg sromowych przestała być tematem tabu. Kobiety wiedzą już, że poddanie się zabiegowi może w znaczny sposób poprawić codzienną jakość życia. Czy jest to zabieg niebezpieczny? Jakie są wskazania do zabiegu? I na jakie efekty mogą liczyć pacjentki po operacji?
Czym jest labioplastyka?
Labioplastyka jest jedną z najpopularniejszych operacji z zakresu ginekologii estetycznej. Jest to zabieg, którego celem jest poprawienie wyglądu i funkcjonowania warg sromowych mniejszych lub większych. Popularność labioplastyki z każdym rokiem rośnie. Amerykańskie statystyki wskazują, że popularność zabiegu w 2016 roku wzrosła aż o 45% w stosunku do roku poprzedniego. Kobiety są coraz bardziej świadome możliwości poprawy wyglądu i funkcjonowaniu zewnętrznych narządów płciowych i z większą odwagą odwiedzają gabinety chirurgów.
Wskazania do labioplastyki
Wskazaniem do zabiegu labioplastyki są wszelkie nieprawidłowości w budowie warg sromowych mniejszych lub większych. Wygląd zewnętrznych narządów płciowych zależny jest od różnych czynników. Niekiedy jest on wynikiem indywidualnych uwarunkowań genetycznych. Innym razem mogą być to czynniki zewnętrzne, bo nie bez znaczenia pozostaje naturalne starzenie się organizmu oraz uszkodzenia powstałe w wyniku porodów. Problem z nieprawidłowym wyglądem warg sromowych mają kobiety w różnym wieku. Do gabinetów specjalistów, zgłaszają się zarówno bardzo młode, 19-letnie dziewczyny, jak i kobiety, które ukończyły już 60-ty rok życia.
Nieprawidłowy wygląd warg sromowych to nie tylko problem estetyczny. Wystające wargi sromowe mniejsze lub wydłużone wargi sromowe większe, mogą skutecznie ograniczać codzienne funkcjonowanie. Nieprawidłowości w budowie zewnętrznych narządów płciowych wpływają na możliwość uprawiania niektórych sportów jak jazda na rowerze, bieganie lub jazda konna. Niejednokrotnie są także przyczyną bólu podczas stosunku płciowego. Mogą powodować otarcia i infekcje. Wskazaniem do zabiegu są więc nie tylko względy estetyczne, ale także medyczne.
Przebieg zabiegu – ważne informacje
Technika zabiegu dobierana jest przez chirurga plastyka względem problemu. Może to być korekcja warg sromowych mniejszych, polegająca na usunięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. W przypadku przerostu warg sromowych mniejszych, chirurg wycina nadmiary skóry i modeluje nowy ich kształt. Czasem zabieg polega na wypełnieniu warg sromowych tkanką tłuszczową. Taką technikę można przyjąć wtedy, kiedy mamy do czynienia z atrofią warg sromowych większych. Wszystkie rodzaje zabiegów najczęściej wykonywane są w znieczuleniu miejscowym i trwają nie dłużej niż 1,5 godziny.
Pacjentka wychodzi do domu jeszcze tego samego dnia. Podczas operacji stosowane są szwy wchłanialne, dlatego nie ma konieczności usuwania ich po upływie określonego czasu. Gojenie się ran trwa do kilkunastu dni i w tym czasie mogą pojawić się umiarkowane dolegliwości bólowe, które można uśmierzać dostępnymi lub zalecanymi przez chirurga środkami przeciwbólowymi. Przez pierwsze dni pacjentka powinna unikać pozycji siedzącej i w sposób szczególny, zgodny z zaleceniami chirurga, dbać o higienę miejsc intymnych, aby nie dopuścić do powstania infekcji. Przez kilka tygodni może utrzymywać się delikatna opuchlizna i obrzęk. Ostateczny efekt zabiegu ocenić można po około pół roku. Labioplastyka jest zabiegiem względnie bezpiecznym, obciążonym niewielkim ryzykiem powstania powikłań.
Skutkiem ubocznym poddania się zabiegowi może być nieco zmniejszona wrażliwość na dotyk, jednak efekt ten dotyczy tylko części kobiet. Przeciwwskazaniem do zabiegu są skazy naczyniowe, problemy z krzepliwością krwi, nieuregulowana cukrzyca, nieunormowane nadciśnienie tętnicze oraz niektóre problemy ginekologiczne.
Czym jest labioplastyka jeśli chodzi o odczucia pacjentek?
Większość kobiet, pomimo początkowego strachu przed zabiegiem przyznaje, że operacja w dużym stopniu poprawiła ich komfort życia oraz samoocenę.
Przeczytaj więcej o zabiegu: Ginekologia korekcyjna w Klinice Czopkiewicz