Operacja plastyczna, a miesiączka – Czy zabieg podczas okresu to dobry pomysł?

Operacje plastyczne należą do planowych zabiegów i nie wykonujemy ich z dnia na dzień. Jak przystało na zabieg chirurgiczny, również procedury medycyny estetycznej wymagają przygotowania i odpowiednich badań. Szykując się do operacji plastycznej, trzeba mieć pewność, że organizm jest na to gotowy. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów, skrócenia czasu rekonwalescencji i zmniejszenia ryzyka powikłań. Warto zwrócić uwagę na termin zabiegu, czy przypadkiem nie koliduje z innymi wydarzeniami, a także… z cyklem miesiączkowym. Operacja plastyczna, a miesiączka – czy zabieg podczas okresu to dobry pomysł?

Miesiączka – co się wtedy dzieje z organizmem?

Miesiączka to fizjologiczny proces w organizmie kobiet w wieku rozrodczym. Organizm ma wtedy za zadanie usunąć złuszczającą się błonę śluzową macicy, czemu towarzyszy krwawienie i niekiedy również bóle w podbrzuszu. W trakcie okresu następują pewne zmiany w funkcjonowaniu kobiecego organizmu. To, jak kobieta przechodzi miesiączkę, jest również kwestią bardzo indywidualną. Dlatego warto zwrócić uwagę czy operacja plastyczna i miesiączka nie kolidują ze sobą. Jak każdy zabieg, tak i te z dziedziny medycyny estetycznej, są dodatkowym stresem dla organizmu. Niepokój i nerwy związane z planowaną operacją nie są niczym niespotykanym, ale wprowadzają niekiedy zamieszanie w cyklu miesięcznym. 

Reklama
operacja plastyczna podczas okresu

Operacja plastyczna, a miesiączka – wolno czy nie wolno?

Już na około 2 dni przed wystąpieniem krwawienia miesięcznego następuje fizjologiczne zmniejszenie krzepliwości krwi. Operacja plastyczna i miesiączka – takie połączenie może prowadzić do przedłużających się krwawień podczas zabiegu oraz po jego zakończeniu. W efekcie będzie to skutkowało powstaniem siniaków lub krwiaków. Nie tylko kwestie estetyczne są przeciwskazaniem do przeprowadzania operacji plastycznej podczas miesiączki. Podczas okresu mogą zwiększyć się także dolegliwości bólowe pacjentki. Drobne zabiegi nie mają tutaj aż takiego znaczenia, natomiast operacje powiększenia biustu czy plastyki brzucha należy odroczyć w czasie. Aby dowiedzieć się, czy jest możliwość wykonania zabiegu podczas miesiączki, należy skonsultować się z lekarzem, który indywidualnie podejmie decyzję. Dla bezpieczeństwa pacjentki warto jednak odczekać kilka dni i przeprowadzić operację po zakończeniu krwawienia miesięcznego. 

Operacja plastyczna, a miesiączka - czy można operować biust podczas miesiączki?

Jakie operacje są wykonywane podczas miesiączki?

Zabiegi planowe, w tym operacje plastyczne, możemy ustalić w dogodnym dla pacjentki terminie. Dlatego istnieje możliwość uniknięcia połączenia operacja plastyczna, a miesiączka. Dzięki temu unikniesz niepożądanych krwawień podczas operacji, wynikających z obniżonej krzepliwości krwi, a także uchronisz się przed niechcianymi siniakami i krwiakami. To również nie bez znaczenia dla zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz obniżenia ryzyka powikłań pooperacyjnych. Istnieją natomiast zabiegi, które mogą być przeprowadzane podczas miesiączki – są to operacje ratujące życie. Takich operacji nie przekłada się na późniejszy termin, nawet jeśli istnieje zwiększone ryzyko krwawienia. Termin każdego innego zabiegu warto jednak ustalić na późniejszy termin, tak aby nie pokrywał się z krwawieniem miesięcznym. Chcąc umówić swój zabieg w Klinice Czopkiewicz, skontaktuj się z nami TUTAJ.

Powiązane wpisy