Najpopularniejsze choroby cywilizacyjne – skąd się biorą?

Dzięki postępowi medycyny, udało się wyeliminować bardzo wiele chorób zakaźnych, które w przeszłości dziesiątkowały całe społeczeństwa. Odkąd świat zaczął kręcić się szybciej, zmieniliśmy tryb życia i pojawiły się nowe zagrożenia zdrowotne określane jako choroby cywilizacyjne. Dziś największym problemem nie są już choroby zakaźne, za to mamy do czynienia z ogromną skalą problemu chorób spowodowanych obecnych postępem cywilizacyjnym.

Obecne choroby cywilizacyjne nazywa się także chorobami XIX wieku. Określenie „cywilizacyjne” odnoszą się do miejsca i czasu w jakim żyjemy. Ludzkość w XIX lub XX wieku borykała się z zupełnie innymi chorobami cywilizacyjnymi, które przestano tak określać w momencie, kiedy choroby przestały występować masowo i globalnie.

Reklama

Czynniki wpływające na rozwój chorób cywilizacyjnych

Na portalu netlekarz.pl znajdziemy trafny podział czynników pośrednio i bezpośrednio wpływających na pojawianie się chorób cywilizacyjnych. Do czynników bezpośrednich możemy zaliczyć:

  • siedzący tryb życia spowodowany najczęściej charakterem pracy i brak aktywności fizycznej
  • stres spowodowany tempem życia
  • używki takie jak papierosy i alkohol
  • niezdrowa i przepełniona chemią żywność
  • przepracowanie i brak odpoczynku

Czynniki pośrednie to takie, które wpłynęły na zmianę trybu życia w ujęciu cywilizacyjnym:

  • zanieczyszczenie środowiska
  • chemizacja rolnictwa
  • urbanizacja i industrializacja
  • zwiększenie poziomu hałasu

Wszystkie choroby określane mianem cywilizacyjnych są obecnie odpowiedzialne za około 80% wszystkich zgonów.

Grupy schorzeń należących do chorób cywilizacyjnych

Choroby układu sercowo-naczyniowego

Miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa oraz zawał, to schorzenia, które dotykają coraz większą liczbę ludzi i są przyczyną bardzo wielu zgonów. Na rozwój tych chorób wpływają wszystkie wymienione wcześniej czynniki, a zwłaszcza siedzący tryb życia, palenie papierosów, nadwaga i otyłość spowodowane brakiem ruchu oraz stres.

Choroby psychiczne

Ogromna presja oraz stres jaki funduje nam świat oraz jaki fundujemy sobie sami, prowadzi do wielu zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), nerwice, pracoholizm.

Alergie

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu problem alergii występował bardzo marginalnie. Dziś trudno znaleźć człowieka, który nigdy nie doświadczył żadnej reakcji alergicznej. Z roku na rok wzrasta występowanie alergii. Powszechnie uważa się, że sterylne warunki w których żyjemy, sterylna i oczyszczona żywność a jednocześnie nafaszerowanie chemią oraz nadmierne dbanie o higienę (środkami ze sporym dodatkiem substancji chemicznych) powoduje, że nasz układ odpornościowy szwankuje.

Nowotwory

To grupa chorób spowodowana niemal wszystkimi czynnikami pośrednimi i bezpośrednimi. Stres, zanieczyszczenia, przetworzone jedzenie, otyłość, korzystanie z solarium oraz nadmiar słońca to czynniki, które sprawiają, że nowotwory to obecnie epidemia. Niezwykle ważne w profilaktyce przeciwnowotworowej są także badania o których często zapominamy.

Choroby układu pokarmowego

Biegunki, zaparcia, choroba wrzodowa żołądka to popularne choroby, które dotykają wielu ludzi. Przyczyną jest stres, tempo życia, szybkie spożywanie posiłków często nie najlepszej jakości, ale także używki: alkohol i papierosy.

Do żadnej powyższych z grup nie należy otyłość i cukrzyca

Cukrzyca – szczególnie cukrzyca typu II, za którą odpowiada otyłość (kolejna choroba cywilizacyjna) oraz niezdrowy tryb życia.

Medycyna może pomóc chorym do pewnego momentu. Niezwykle jednak ważna jest tutaj edukacja dotycząca zmian w stylu życia. Bez tego trudno jest walczyć z tymi chorobami. Wiele zależy od nas, od naszego stylu życia, sposobu odżywiania. Lekarze nie bez powodu mówią o szkodliwości palenia lub nadużywania alkoholu. Ogromnym zagrożeniem jest także otyłość, która prowadzi do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych oraz stres, który towarzysz nam wszystkim, jednak zbyt duża jego ilość może powodować ogromne problemy zdrowotne. Świadomość zagrożenia, to podstawa ich uniknięcia.

 

Powiązane wpisy