O plastyce powiek słyszało większość osób, które w minimalnym stopniu interesują się chirurgią plastyczną lub od czasu do czasu zaglądają na portale, które zajmują się zabiegami poprawiającymi urodę. Kantoplastyka oraz kantopeksja to zabiegi, które w pewnym sensie uzupełniają zabieg plastyki powiek lub są jej częścią. Na czym polegają, jakie są wskazania i finalne efekty tych operacji?
Cel operacji wykonywanych wokół oczu
Skóra wokół oczu starzeje się szybko i charakterystycznie. Często gdy twarz wygląda jeszcze młodo i gładko, to skóra wokół oczu daje pierwsze oznaki starzenia. W zależności od kształtu i budowy oprawy oka, może pojawić się także problem z opadaniem powiek, samego kącika lub powstaniem tzw. worków tłuszczowych. To wszystko powoduje, że twarz nabiera zmęczonego wyrazu i w efekcie – wygląda na znacznie starszą niż jest w rzeczywistości. Aby zniwelować ten efekt, pacjentki i pacjenci poddają się zabiegom plastyki powiek, której zadaniem jest przywrócenie spojrzeniu wypoczętego i młodszego wyglądu. Techniki operacji zawsze dobierane są indywidualnie pod problem, ale także oczekiwania pacjenta. Zabiegi kantopeksji oraz kantoplastyki są właśnie takimi rodzajami zabiegów, które pozwalają na uzyskanie pożądanego kształtu oka. Czym właściwie się różnią?
Kanopeksja
Zabieg kantopeksji i kantoplastyki są często ze sobą mylone. Zabieg kantopeksji jest zdecydowanie mniej inwazyjny. Jego istota polega na podciągnięciu zewnętrznego kącika oka i umocowaniu go do kostnej części oczodołu. Nacięcie najczęściej wykonywane jest tuż nad linią rzęs, a najbardziej wysunięta jej część chowa się w naturalnym zagięciu. Zabieg zwykle wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a zasinienia i obrzęki mogą utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu. Efekty widoczne są po kilkunastu dniach, jednak finalny efekt można ocenić dopiero po kilku miesiącach. Zabieg przeprowadza się wówczas,gdy zewnętrzny kącik oka znacznie opada lub położony jest niżej niż wewnętrzny. Ponadto, wskazaniem do zabiegu może być także znaczna utrata napięcia skóry w tym obszarze.
Kantoplastyka
Kantoplastyka to zabieg, którego zadaniem jest poprawienia kształtu oka. Wskazaniem do zabiegu jest charakterystyczne wywinięcie powieki na zewnątrz, ptoza czyli znaczne opadanie jednej lub obu powiek, znaczna utrata napięcia skóry lub przepuklina tłuszczowa pod oczami. Czasem zabieg przeprowadza się także u osób, które chcą uzyskać bardziej europejski lub azjatycki kształt oka. Celem zabiegu jest nadanie oczom pożądanego kształtu oraz usunięcie wszelkich oznak sugerujących wiek lub zmęczenie. Osoba poddająca się zabiegowi powinna cieszyć się dobrym zdrowiem ogólnym, a po zabiegu bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.
Zarówno zabieg kantopeksji jak i kantoplastyki to operacje uzupełniające plastykę powiek. Obecnie są to bardzo popularne zabiegi zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych oraz krajach azjatyckich. Ich efekty utrzymują się nawet kilkanaście lat i poprawiają ogólny wygląd oraz wyraz twarzy, która po operacji wydaje się radośniejsza i bardziej wypoczęta. Po obu zabiegach pacjent musi mieć czas na rekonwalescencję. Regeneracja w warunkach domowych powinna trwać około tygodnia. Potem można najczęściej już wrócić do pracy, jednak przez jakiś czas należy ograniczyć intensywną aktywność fizyczną i prowadzić oszczędzający tryb życia. Powrót do bardziej intensywnych ćwiczeń powinien być konsultowany z chirurgiem plastykiem. Dzięki stosowaniu się do wskazań, pacjent znacznie ogranicza ryzyko pojawienia się niepożądanych powikłań.
źródła:
https://www.realself.com/question/canthopexy-vs-canthoplasty
https://www.tourmedica.pl/blog/kantoplastyka-chirurgiczna-zmiana-ksztaltu-oka/