Włosy na ciele – dlaczego wciąż rosną i czy naprawdę są nam potrzebne?

Włosy na ciele pełnią wiele ważnych funkcji. Pomagają regulować temperaturę organizmu, chronią przed promieniowaniem UV. Posiadają korzenie nerwowe, które są czułe na dotyk i dzięki temu, działają jako receptory. Akceptacja różnorodności i szanowanie własnych preferencji jest podstawą dobrego samopoczucia. Włosy na ciele są naturalnym zjawiskiem, a wybór ich usuwania lub pozostawiania powinien być personalny i zgodny z własnym poczuciem estetyki i wygody. Współcześnie, kanony piękna często promują gładką i pozbawioną owłosienia skórę. To efekt silnego wpływu mediów i trendów społecznych. Jednak warto pamiętać, że podejście do włosów na ciele jest indywidualne. Niezależnie od obowiązujących norm, ważne jest, aby każdy czuł się swobodnie i komfortowo ze swoim ciałem. 

Włosy na ciele i ich fazy wzrostu

Włosy na ciele, niezależnie od lokalizacji, przechodzą przez trzy fazy cyklu wzrostu. Pierwsza faza, zwana fazą anagenową, to okres intensywnego wzrostu włosa, który może trwać od 2 do 6 lat. Następnie następuje faza katagenowa, która jest okresem przejściowym trwającym od 2 do 4 tygodni. Ostatnia faza, zwana fazą telogenową, to czas odpoczynku, obumierania i wypadania włosów. Czas trwania poszczególnych faz oraz liczba mieszków włosowych na danym obszarze skóry wpływają na strukturę i gęstość włosów w różnych miejscach ciała. Na przykład, faza anagenowa trwa dłużej dla włosów na głowie niż dla włosów na innych częściach ciała, co sprawia, że włosy na ciele są znacznie krótsze niż te na głowie.

Reklama

Jakie są rodzaje włosów na ciele?

  1. Włosy meszkowe: Są to włosy, które występują zarówno u noworodków, jak i na ciele dorosłego człowieka. Pojawiają się we wczesnej fazie wzrostu włosa, dlatego zazwyczaj są bardzo cienkie i delikatne.
  2. Włosy szczotkowe: Do tej kategorii zaliczają się rzęsy, brwi oraz krótkie i grube włosy, które występują również na uszach czy w nosie. Włosy szczotkowe mają funkcję ochronną, zapobiegając przedostawaniu się drobinek i zanieczyszczeń do oczu, nosa i uszu.
  3. Włosy długie: Są to włosy, które występują na głowie, w okolicach narządów płciowych oraz pod pachami. U mężczyzn mogą również występować na twarzy w postaci zarostu. Włosy długie mogą mieć różną gęstość i teksturę, a ich funkcją może być zarówno ochrona, jak i aspekt estetyczny.

Włosy na ciele, co o nich wiesz..?

  1. Szacuje się, że przeciętna liczba włosów na naszej głowie wynosi od 100 do 150 tysięcy.
  2. Włosy mają zdolność do rozciągania się o około 10% swojej długości bez ryzyka uszkodzeń.
  3. Ważnym elementem włosa jest cebulka, która stanowi jedyną żywą część. Pozostała część włosa, czyli ta na jego długości, jest martwa i nie posiada zdolności do samoregeneracji.
  4. W skład włosa wchodzi przede wszystkim keratyna, stanowiąca od 80% do 85% jego składu. Pozostałe składniki to woda (około 10%), pigmenty, lipidy oraz minerały.
  5. Jasne włosy zazwyczaj są cieńsze, ale występuje ich większa liczba. Z kolei ciemne włosy są grubsze, jednak brunetki często mają ich mniej w porównaniu do osób o innych kolorach włosów.

Dlaczego włosy na ciele wciąż rosną?

Prędkość wzrostu włosów jest głównie zależna od genetyki oraz równowagi hormonalnej w naszym organizmie. Przeważająca większość włosków rośnie z szybkością około 0,6-1,3 cm na miesiąc. Tempo wzrostu jest również uwarunkowane przez grubość skóry, pod którą znajduje się cebulka włosa. Dlatego włosy pod pachami rosną nawet dwukrotnie szybciej niż na innych częściach ciała, takich jak nogi czy ręce. Ze względu na te różnice trudno jest dokładnie zaplanować zabiegi depilacyjne w taki sposób, aby raz lub dwa razy w tygodniu pozbyć się włosków i nie martwić się o nie.

Wysoka temperatura otoczenia jest jednym z czynników, które przyspieszają wzrost włosów. Wpływa ona na pobudzenie komórek skóry do podziału. Gdy temperatura jest zbliżona do ciepła ciała, skóra zostaje stymulowana do intensywniejszej pracy, co skutkuje szybszym wzrostem włosów i paznokci. Jeśli utrzymujemy wysoką temperaturę wokół siebie, możemy zauważyć przyspieszone odrosty włosów na ciele po zabiegach depilacyjnych.

Z kolei stres ma negatywny wpływ na tempo wzrostu włosów. Kiedy doświadczamy dużej ilości stresu, nasz organizm produkuje kortyzol, który w dużych ilościach może uszkodzić macierz włosa. Dlatego, jeśli decydujemy się na zabiegi depilacji laserowej, warto starać się unikać stresujących sytuacji, aby jak najwięcej włosków znajdowało się w fazie wzrostu, umożliwiając laserowi wyłapanie większej liczby aktywnych cebulek.

Jaką rolę pełnią włosy?

Współcześnie, jedynymi pożądanymi włosami na ciele są te, które mamy na głowie oraz brwi i rzęsy. W tym wypadku zawsze życzymy sobie, żeby włosy były gęste i zdrowe. Włosy na głowie spełniają funkcję ochronną – chronią głowę i cały organizm przed uciekającym ciepłem, a podczas upałów chronią ją przed przegrzaniem. Rzęsy chronią oczy przed zanieczyszczeniami w postaci brudu i kurzu, a brwi nie pozwalają aby pot spływający po czole, wpadał nam do oczu. Rozkład i ilość owłosienia jest różna u mężczyzn i u kobiet.

Niezależenie od płci, włosy występują na całym ciele, jednak u kobiet jest ich znacznie mniej. Bujniejsze owłosienie u kobiet najczęściej występuje pod pachami oraz w okolicach intymnych. U mężczyzn włosów jest więcej także na klatce piersiowej, rekach, nogach, a czasem plecach, a za to odpowiedzialny jest testosteron, którego męski organizm produkuje znacznie więcej. Włosy pod pachami występują zarówno u mężczyzn jak i u kobiet i jak potwierdzają badania – pozwalają one na emitowanie i wzmacnianie zapachów informujących o lęku, stresie oraz gotowości seksualnej.

Włosy na ciele – nadmierne owłosienie

Nadmierne owłosienie jest zwiększoną ilością włosów na ciele, które może występować w różnych miejscach i różnić się u kobiet i mężczyzn. Ważne jest, aby pamiętać, że poziom owłosienia jest kwestią indywidualną. Nie istnieje dokładna norma określająca, jakie włosy i w jakiej ilości są uznawane za prawidłowe. Istnieją jednak skale, które umożliwiają ocenę nasilenia owłosienia i pomagają określić, czy może ono wskazywać na jakieś nieprawidłowości lub niezgodności. Wyróżniamy kilka rodzajów nadmiernego owłosienia. Jednym z nich jest hipertrychoza. To uogólnione nadmierne owłosienie, czyli występujące na całym ciele. Nadmierny wzrost włosów jest spowodowany konwersją włosów mieszkowych typu vellus we włosy dojrzałe.

włosy-na-ciele

Hirsutyzm

To stan, w którym u kobiet obserwuje się nadmierny wzrost włosów w nietypowych miejscach, takich jak warga górna, broda, klatka piersiowa. W hirsutyzmie włosy na ciele mogą pojawić się również na wewnętrznej powierzchni ud, plecach i brzuch, a także w okolicach brodawek sutkowych. Te obszary są zazwyczaj charakterystyczne dla męskiego owłosienia. Hirsutyzm jest spowodowany nadmiernym działaniem hormonów płciowych męskiego typu, znanych jako androgeny, lub może być wynikiem stosowania leków o podobnym działaniu androgennym. Czasem hirsutyzm jest przejściowy i występuje w czasie pokwitania lub po ciąży – kiedy gospodarka hormonalna jest zaburzona. Jest to zaburzenie, które leczy się przyczynowo.

Hipertrichoza

Bardzo rzadka choroba genetyczna. Szacuje się, że obecnie cierpi na nią od 50 do 100 osób na całym świecie. Choroba powoduje porost bardzo bujnego owłosienia na całym ciele. Ludzie z tym zaburzeniem dawniej nazywani byli wilkołakami lub ludźmi – wilkami.

Ginekotrichia

Czyli żeński typ owłosienia występujący o mężczyzn. Podobnie jak w przypadku hirsutyzmu, zaburzenie to spowodowane jest zmianami w gospodarce hormonalnej.

Powiązane wpisy