Redukcja biustu przed ciążą – co warto wiedzieć?

Efekty operacji redukcji biustu cieszą się jednym z najwyższych poziomów satysfakcji pacjentek w porównaniu do innych procedur w chirurgii plastycznej. Jest to spowodowane tym, że nadmiernie duży biust często prowadzi do problemów zdrowotnych i emocjonalnych. Długotrwałe dolegliwości bólowe w okolicach kręgosłupa, wady postawy, podrażnienia skóry pod biustem, trudności w znalezieniu odpowiedniej odzieży i bielizny, a także ograniczenia w aktywności sportowej stanowią tylko niektóre z konsekwencji związanych z nadmiernym rozmiarem piersi. Dlatego też zaleca się kobietom, które borykają się z tym problemem, podjęcie się zabiegu redukcji biustu, znanej również jako mammoplastyka. Jednak czy redukcja biustu przed zajściem w ciążę jest rozsądnym rozwiązaniem?

Redukcja biustu

Operacja plastyczna biustu przychodzi z pomocą zarówno kobietom, które marzą o większym biuście, jak i tym, których natura obdarzyła zbyt dużym jego rozmiarem. Jeśli duże piersi utrudniają ci codzienne funkcjonowanie i uprawianie sportu oraz sprawiają, że źle czujesz się ze swoim ciałem, pomocne może okazać się zmniejszanie piersi. To zabieg, który przyniesie ci ulgę i komfort.

Reklama

Zabiegowi możesz się poddać zarówno ze względów estetycznych, jak i medycznych. Wskazaniem do operacji jest między innymi:

  1. hipertrofia – czyli przerost piersi, który może powodować wiele zaburzeń zdrowotnych (zwyrodnienie kręgosłupa, wady postawy, infekcje grzybicze w fałdach skórnych pod piersiami)
  2. wielkość piersi, która nie pasuje do sylwetki – kobiety, które tego nie akceptują, próbują ukryć te dysproporcje pod ubraniami w większych rozmiarach,
  3. asymetria piersi u pacjentek leczonych onkologicznie.

Na czym to polega?

Redukcja biustu to procedura przeprowadzana pod znieczuleniem ogólnym, trwająca od 3 do 5 godzin. Istnieje optymalny moment na jej przeprowadzenie – najlepiej zaplanować ją na pierwszy tydzień po miesiączce. Wówczas piersi są nieco mniejsze, mniej ukrwione, co sprzyja bardziej przewidywalnym efektom operacji.

W trakcie zabiegu chirurg dokonuje redukcji tkanki tłuszczowej i gruczołowej piersi oraz usuwa nadmiar skóry. Następnie precyzyjnie kształtuje pozostałe tkanki, unosi biust i modeluje go szwami, co przekłada się na zwiększoną jędrność oraz lepsze umiejscowienie piersi. Operacja redukcji biustu stanowi ulgę od dolegliwości zdrowotnych i psychologicznych wynikających z nadmiernego rozmiaru piersi.

Czy redukcja biustu jest dobrym pomysłem przed ciążą?

Redukcja biustu przynosi liczne pozytywne efekty, w tym korzyści estetyczne, zdrowotne i psychologiczne dla pacjentek. Niemniej jednak, istnieje uzasadnienie, by rozważyć przesunięcie operacji redukcji biustu na okres po zakończeniu planowanych ciąż. To związane z co najmniej dwoma istotnymi kwestiami. Przed podjęciem decyzji o redukcji piersi, warto skonsultować się z lekarzem, aby dokładnie rozważyć wszystkie aspekty i znaleźć najlepsze rozwiązanie.

  1. Po pierwsze, operacja redukcji piersi może wpłynąć na zdolność karmienia piersią w przyszłości. Dlatego planując potomstwo, warto poczekać.
  2. Po drugie, ciąża i karmienie piersią mogą wpłynąć na rozmiar i kształt piersi, co może skutkować potrzebą kolejnej procedury chirurgicznej. Dlatego niekiedy lekarze sugerują, aby operację odłożyć do odpowiedniego momentu.

Redukcja biustu, a karmienie piersią

Większość procedur chirurgicznych, które zmniejszają objętość gruczołu piersiowego, wpływa zarówno na tkankę gruczołową, przewody mleczne, jak i brodawkę sutkową. Skrócenie przewodów mlecznych może sprawić, że karmienie piersią w przyszłości stanie się trudniejsze lub niemożliwe. Ponadto, blizny wewnętrzne piersi, które wynikają z operacji, mogą utrudniać prawidłowe opróżnianie gruczołu mlekowego podczas karmienia piersią, co zwiększa ryzyko stanów zapalnych.

Istnieją techniki chirurgiczne stosowane w mammoplastyce redukcyjnej, które minimalizują te zagrożenia, jednak ryzyko wciąż pozostaje. Dlatego, jeśli kobieta planuje karmienie piersią w przyszłości, rozważenie odłożenia decyzji o operacji jest wskazane (z wyjątkiem sytuacji medycznych, które nie dotyczą aspektu estetycznego).

Jak zmienia się biust w czasie ciąży?

Ciąża to piękny czas w życiu każdej kobiety. Jednak jest to również okres, w trakcie którego organizm kobiety przechodzi intensywne zmiany. Piersi ulegają widocznym przekształceniom. W tym okresie i po porodzie tkanka gruczołowa piersi ulega rozrostowi, staje się bardziej napięta i lepiej ukrwiona. W rezultacie piersi wydają się większe, jędrniejsze i zdrowsze. Zazwyczaj pod koniec ciąży piersi stają się co najmniej o jeden rozmiar większe niż wcześniej, a niektóre kobiety doświadczają nawet wzrostu o trzy rozmiary. Zwykle kształt i wielkość piersi pozostają niezmienione aż do zakończenia okresu karmienia piersią.

Niestety, po okresie laktacji piersi często powracają do swojego pierwotnego stanu, co może skutkować rozciągnięciem skóry i utratą jędrności. W wielu przypadkach kobiety doświadczają efektu obwisłych piersi. Dlatego ciąża może znacząco wpłynąć na efekty uboczne wcześniejszej operacji redukcji biustu.

Redukcja biustu przed ciążą- czy to niemożliwe?

Zastosowanie tradycyjnej metody operacyjnej do redukcji biustu nie jest zalecane dla kobiet, które planują karmienie piersią w przyszłości. Niemniej jednak istnieje alternatywna metoda redukcji piersi, a mianowicie liposukcja. Polega na odessnaiu tłuszczu z konkretnego obszaru ciała.

Szczególnie u młodych kobiet, które jeszcze nie miały okazji karmić piersią, tkanka piersiowa składa się w dużej mierze z tkanki tłuszczowej. Dlatego skuteczna redukcja piersi przy użyciu liposukcji jest możliwa bez konieczności ingerencji w struktury gruczołu piersiowego.

Procedura liposukcji jest znacznie mniej inwazyjna niż tradycyjna metoda operacyjna. Blizny są praktycznie niewidoczne, a okres rekonwalescencji jest znacznie mniej uciążliwy w porównaniu z mammoplastyką. Jednak przed podjęciem decyzji o tym zabiegu, konieczne jest przeprowadzenie badania USG piersi w celu wykluczenia ewentualnych nieprawidłowości i potwierdzenia, że piersi są przede wszystkim zbudowane z tkanki tłuszczowej.

Powiązane wpisy