Otyłość to obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych współczesnego świata. WHO od dawna definiuje otyłość jako chorobę przewlekłą, prowadzącą do wielu innych poważnych schorzeń układu krwionośnego i serca, chorób metabolicznych, chorób naczyń i nowotworów. Nadmiary kilogramów prowadzą także do problemów natury psychologicznej oraz społecznej. Jednym z najskuteczniejszych metod leczenia otyłości, zwłaszcza tej skrajnej są operacje bariatryczne, które pomagają w efektywnej redukcji masy ciała. Po zrzuceniu wielu kilogramów, często pojawia się inny problem. Nadmiary skóry, które nie wyglądają estetycznie i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Operacje plastyczne dla pacjentów po leczeniu bariatrycznym. Na czym polegają?
Kto może poddać się operacji bariatrycznej?
Obecnie stosuje się kilka rodzajów zabiegów bariatrycznych, które dostosowane są indywidualnie do pacjenta. Chirurgiczne leczenie otyłości stosuje się najczęściej u pacjentów z BMI powyżej 35, czyli tych z otyłością skrajną. Tego rodzaju leczenie stosuje się wówczas, gdy dieta ani aktywność fizyczna nie przynoszą oczekiwanych skutków, a otyłość prowadzi lub już doprowadziła do powstania takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroby stawów. Pacjent chcący poddać się operacji musi być na tyle zdrowy, aby anestezjolog mógł zastosować znieczulenie ogólne. Operacji raczej nie przeprowadza się u pacjentów powyżej 65 roku życia oraz u pacjentów cierpiących na zaburzenia psychiczne i endokrynologiczne Poddanie się operacji najczęściej wymaga przygotowań ze strony pacjenta oraz opieki psychologa oraz dietetyka.
Efekty zabiegów bariatrycznych
Celem operacji bariatrycznych jest skuteczna i trwała redukcja wagi u pacjentów ze skrajną otyłością. I rzeczywiście, zabiegi można zaliczyć do najskuteczniejszych metod zrzucenia zbędnych kilogramów, bo dają aż 80% szans na powodzenie.
Operacje to także metoda leczenia chorób związanych z otyłością takich jak cukrzyca typu II i nadciśnienie. Wykazano, że przy utracie nadmiernych kilogramów normalizuje się np. poziom zapotrzebowania na insulinę. Po operacji pacjent powinien być pod stałą opieką dietetyka, ponieważ jego możliwości przyjmowania pokarmu są bardzo ograniczone. Fachowiec powinien pomóc pacjentowi w ułożeniu jadłospisu w taki sposób, aby w niewielkiej ilości jedzenia dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Po znacznej utracie wagi, dość często pojawia się problem z nadmiarami obwisłej skóry, który dla wielu pacjentów jest nie do zaakceptowania pod względem estetycznym.
Operacje plastyczne po zabiegu bariatrycznym
Skóra ma ograniczone zdolności do obkurczania się. Przy utracie kilku, czy nawet kilkunastu kilogramów, jej stan najczęściej wraca do normy. Jeśli pacjent w dość krótkim czasie traci kilkadziesiąt kilogramów – skóra zaczyna obwisać. Jest to nie tylko problem estetyczny. Nadmiary skóry prowadzą do infekcji, otarć i odparzeń. Niejednokrotnie problem uniemożliwia normalne funkcjonowanie – aktywność fizyczną lub dobranie odzieży. Wskazania do operacji plastycznej mają więc nie tylko wymiar estetyczny, ale także medyczny. Aby zniwelować skutki dużej utraty wagi, pacjenci poddają się operacjom plastycznym. Do najpopularniejszych zabiegów należą plastyka brzucha, plastyka ramion i ud, operacje w obrębie twarzy i szyi, podniesienie piersi i pośladków. Wszystkie te zabiegi łączą się z usunięciem nadmiarów obwisłej skóry. Efektem operacji jest lepsza sylwetka, proporcjonalne ciało, zniwelowanie wielu problemów dermatologicznych oraz zadowolenie pacjenta, który w końcu może cieszyć się efektami odchudzania. Niestety, przy bardzo dużej utracie wagi i w konsekwencji ogromnej ilości nadmiarów skóry, najczęściej nawet z pomocą operacji, nie ma możliwości uzyskania perfekcyjnej sylwetki w rozumieniu dzisiejszych kanonów piękna.