Najpopularniejsze fakty i mity dotyczące kosmetyków i makijażu

Kosmetyków do pielęgnacji oraz makijażu używa obecnie zdecydowana większość kobiet. Choć w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat trendy w tym obszarze znacznie się zmieniły, pojawiły się nowe mity, które funkcjonują wśród powszechnej opinii jako fakt. Jakie najpopularniejsze fakty i mity dotyczące kosmetyków funkcjonują w naszej świadomości? A które z nich są zgodne z rzeczywistością?

1. Stosowanie makijażu powoduje trądzik

Mit. Źle dobrane do skóry kosmetyki mogą zaostrzać zmiany trądzikowe, jednak nie są bezpośrednią przyczyną pojawienia się zmian zapalnych. Ten mit pokutuje od kilkudziesięciu lat i wtedy być może był uzasadniony. Kosmetyki w latach siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych bywały znacznie gorszej jakości, a możliwości wyboru były mocno ograniczone. Dziś, dobrze dobrane do rodzaju skóry kosmetyki nie tylko zamaskują zmiany, ale także pomogą uregulować pracę gruczołów łojowych.

Reklama

2. Czerwona szminka nie pasuje każdemu

Mit. Czerwona szminka jest uniwersalna i ponadczasowa i absolutnie każda kobieta może wyglądać w niej świetnie. Czerwień czerwieni jednak nierówna i najważniejszą kwestią w tej sprawie jest dobranie odpowiedniego odcienia czerwieni do koloru skóry oraz włosów.

3. Cienie do powiek powinny kontrastować z kolorem oczu

To fakt. Używanie niebieskiego cienia przy niebieskich oczach lub brązowego dla brązowej tęczówki nie wydobędzie urody oczu tak samo jak zastosowanie odcienia kontrastującego. Makijaż z użyciem cieni do powiek może znacznie powiększyć optycznie oczy i wydobyć ich blask.

4. Korektor pod oczy powinien być jaśniejszy niż podkład

Mit. Korektor powinien rozjaśniać cienie pod oczami, jednak znaczna różnica w tonacji tylko przyciągnie uwagę do worków pod oczami. Odcień korektora powinien być zbliżony do odcienia podkładu.

5. Stosowanie kremów na dzień i na noc to tak naprawdę chwyt marketingowy

Mit. Skóra inaczej reaguje w dzień i inaczej w nocy. W ciągu dnia potrzebujemy kremu, którego podstawowym zadaniem będzie nawilżanie oraz ochrona przed promieniowaniem UV. W nocy skóra się regeneruje, dlatego jest to najlepszy moment na dostarczenie jej składników odżywczych, które najlepiej wchłoną się podczas snu.

6. Wszystkie konserwanty zawarte w kosmetykach są szkodliwe

Mit. Głównym zadaniem konserwantów jest przedłużenie życia kosmetyków oraz zachowanie ich odpowiedniej konsystencji. Gdyby nie konserwanty, kosmetyki nie nadawałyby się do użytku po kilku dniach od wyprodukowania, są więc niezbędnym składnikiem drogeryjnych lub aptecznych preparatów. Dużo bardziej szkodliwe i uczulające byłoby używanie kosmetyków zepsutych. Obecnie wciąż pracuje się nad zmniejszeniem stężeń konserwantów, a producenci nie mogą stosować ich w nieograniczonych ilościach.

7. Im droższy kosmetyk, tym lepsze działanie

Kosmetyki do pielęgnacji i makijażu powinny być przede wszystkim dobierane względem rodzaju skóry. Na pewno przydatna będzie także umiejętność czytania składu kosmetyków. Z pewnością nie jest prawdą, że droższy kosmetyk zawsze będzie działał lepiej. W przypadku kremów o dużej zawartości witamin i składników odżywczych, warto wydać nieco więcej pieniędzy, jednak nie oznacza to, że nie znajdziemy podobnego preparatu w niższej cenie. Drogie kosmetyki, a niekoniecznie zawsze dobre, to np. te sygnowane nazwiskami popularnych postaci. Często kosmetyki zagranicznych, popularnych marek są droższe niż te rodzime o bardzo podobnej jakości. Trzeba tu uwzględnić konieczność transportu tych kosmetyków jak i cały marketing, który wpływa na ostateczną cenę produktu.

8. Przy skórze tłustej i trądzikowej nie należy używać kremów

Mit. Natłuszczenie a nawilżenie to dwie różne kwestie. Nierzadko skóra tłusta jest bardzo wysuszona. W przywracaniu równowagi skórze tłustej, chodzi właśnie o balans pomiędzy nawilżeniem i natłuszczeniem. Przy skórze tłustej należy używać kremów, które wpływają na uregulowanie pracy gruczołów łojowych oraz nie wysuszają skóry.

źródła:

https://www.ladymakeup.pl/porady/5-mitow-kosmetycznych-ktore-moga-cie-zaskoczyc/

http://www.ofeminin.pl/pielegnacja/fakty-i-mity-na-temat-kosmetykow-d55240c626740.html

https://brightside.me/inspiration-girls-stuff/16-rules-of-makeup-that-turned-out-to-be-myths-244310/

Powiązane wpisy