Jesień, choć piękna, to sprzyja przeziębieniom. Pogoda szybko się z zmienia i bywa, ze rano jest ciepło i ubieramy się lekko, a po południu temperatura spada i zaczyna padać deszcz. Takie wahania powodują, że nasz organizm jest bardziej podatny na wszelkie wirusy, prze co łapiemy przeziębienia. Czy w takich sytuacjach wizyta u lekarza zawsze jest konieczna? Poznaj kilka domowych sposobów na jesienne przeziębienie!
Przeziębienie nie jest poważną chorobą. Jednak zaniedbane może powodować poważne problemy zdrowotne. Poza tym – kichanie, kaszel, katar, ból głowy nie jest niczym przyjemnym i trudno z objawami przeziębienia normalnie funkcjonować. Objawy jesiennych infekcji najlepiej zdusić w zarodku. Zastanawiasz się jak? Niekoniecznie z pomocą aptecznych farmaceutyków. Domowe sposoby mogą być bardzo pomocne.
Zadbaj o ciepłe ubrania
Nie bez powodu lekarze zalecają ciepłe ubieranie się podczas przeziębienia. Pomocna może być także ciepła kąpiel, szczególnie kiedy męczy Cię katar. Bakterie wywołujące przeziębienie źle znoszą wyższa temperaturę. Wspomoże cię także maść rozgrzewająca na bazie eukaliptusa lub mentolu, która rozgrzeje, a dzięki intensywnemu zapachowi udrożni także drogi oddechowe. Rozgrzewanie przyniesie ulga także w przypadku kaszlu, szczególnie jeśli zastosujemy maść na klatkę piersiową. Na czas przeziębienia zrezygnuj także z picia zimnych napojów. Ciepła herbata z dodatkiem malin lub cytryny z pewnością zrobi Ci dużo lepiej.
Wykorzystaj naturę – zioła na jesienne przeziębienie
Wiedza o ziołach znowu zaczyna być powszechna. Dziś wiemy, że ziołolecznictwo może przynieść doskonałe efekty w leczeniu oraz pielęgnacji. Zioła przy przeziębieniach stosowane były już bardzo dawno. Doskonałym lekiem na ból gardła mogą być płukanki. Kup w aptece susz szałwii lub mięty pieprzowej, wrzątkiem i przez 15 minut trzymaj pod przykryciem. Po przestudzeniu płucz gardło kilka razy dziennie. Ulgę odczujesz niemal natychmiast. Na bóle gardła pomogą także… buraki. Sok z buraka lub intensywny barszcz, ugotowany ze sporej ilości buraków pomoże ci zwalczyć infekcję gardła. Przy każdym rodzaju przeziębienia pij także herbaty ziołowe – z lipy, korzenia prawoślazu, tymianku i czarnego bzu.
Domowe syropy równie skuteczne co te z apteki
Syropy są powszechnie stosowanym sposobem na kaszel. Syropy przepisywane są przez lekarzy przy bólach gardła i kaszlu. Te domowe odmiany syropów są równie skuteczne co te apteczne, a wiemy co pijemy i czego syrop jest przygotowany. Najpopularniejszym syropem, znanym przez wielu z nas jest syrop przygotowany z cebuli, czosnku i cukru. Cebulę i czosnek zasyp cukrem i pij gdy cebula puści sok. Niezwykle skuteczny i przyjemny w smaku jest także syrop przygotowany z miodu, cytryny, mięty i tymianku. Łagodzi kaszel i bóle gardła i smakuje także dzieciom.
Cynk na skrócenie czasu przeziębieniach
Podobna katar leczony trwa 7 dni a nieleczony tydzień. Cóż, coś w tym jest, jednak objawy kataru można znacznie złagodzić. Naukowcy dowiedli, że zażywanie cynku znacznie skraca czas choroby oraz łagodzi jej przebieg. Cynk możesz przyjmować z pożywieniu lub w postaci skondensowanego suplementu diety.
Gęsi smalec na jesienne przeziębienie
Stosowany przez nasze babki – stosowany często do dziś. Gęsi smalec używany jest do smarowania klatki piersiowej przy przeziębienia lub spożywany z miodem i gorącym mlekiem. Gęsi smalec rozgrzewa, dlatego przynosi ulgę w kaszlu, szczególnie nocą.
Domowe sposoby na poprawę samopoczucia
To rosół i… alkohol. Pierwszy znacznie poprawia samopoczucie chorego, rozgrzewa a do tego jest zdrowy. Alkohol w niewielkich ilościach także może przynieść ulgę przy przeziębieniu. Szczególnie grzane wino z goździkami i pomarańczą, rozgrzeje i poprawi samopoczucie. Ani jedno ani drugie nie zwalcza jednak przyczyny infekcji. Z alkoholem zatem trzeba postępować ostrożnie, bo następnego dnia, oprócz przeziębienia, możemy mieć także kaca.
Rozgrzewające herbaty na jesienne przeziębienie
Jesień to czas, kiedy przeziębienia mogą nas łatwo dopadnąć. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie organizmu i złagodzenie objawów jest picie rozgrzewających herbat. Herbata z imbirem, bogata w substancje przeciwzapalne, doskonale pobudza krążenie i pomaga w walce z infekcją. Dodatek miodu i cytryny nie tylko wzmacnia smak, ale także działa antybakteryjnie i dostarcza witamin. Inną świetną opcją jest herbata z cynamonem, która nie tylko rozgrzewa, ale również wspiera układ odpornościowy. Możesz także spróbować herbaty z kurkumą, która ma silne właściwości przeciwzapalne. Regularne spożywanie tych napojów pomoże nie tylko w walce z przeziębieniem, ale także przyniesie uczucie komfortu i relaksu w chłodne dni.