Alkohol – wróg urody i sylwetki nr 1

Alkohol to bardzo popularny sposób „na rozluźnienie”. Pijemy go przy różnych okazjach i z różnych powodów. Picie go, szczególnie w większych ilościach nie pozostawia nasz organizm i wygląd bez większych konsekwencji. Jak alkohol wpływa na naszą skórę włosy i sylwetkę?

Nie bez powodu kobietom, które pracują swoim wyglądem zaleca się całkowite zrezygnowanie z alkoholu. Oprócz złego samopoczucia dzień „po”, cierpi także nasz wygląd. Dzieje się tak głównie dlatego, że alkohol powoduje niemal natychmiastowe odwodnienie organizmu, a co za tym idzie – także skóry i włosów. Co może powodować picie alkoholu?

Reklama

Przesuszenie skóry

Wpływ alkoholu na sylwetkePrzesuszenie skóry widać już po jednej zakrapianej nocy. Można ratować się kremami nawilżającymi, ale wygląd skóry nadal pozostanie „zmęczony”. W pierwszej kolejności przesuszenie widoczne jest na skórze wokół oczu, która jest delikatniejsza. Oczy nabierają zmęczonego wyglądu, mogą pojawić się także cienie. Następnie wysuszona skóra na twarzy jest mniej elastyczna przez co wygląda starzej.

Skóra wrażliwa i skłonna do teleangiektazji

Wszelkie problemy, które pojawiają się przy skórze wrażliwej i naczynkowej mogą się pogłębić. Cera wrażliwa staje się bardziej wysuszona przez co też ma większe skłonności do podrażnień. Problemy cery płytko unaczynionej pogłębiają się gdy jemy ostre przyprawy lub picie alkoholu bo potęgują uczucie ciepła i powodują rumieniec, który z czasem może nabrać trwalej formy a nawet zmienić się w trądzik różowaty.

Stany zapalne

Osoby, które cierpią z powodu chorób skóry takich jak trądzik pospolity lub łuszczyca mogą zaobserwować zaostrzenie się zmian. Alkohol wypłukuje z organizmu wiele witamin odpowiedzialnych za stan skóry, dlatego po wypiciu większej ilości mogą pojawić się nowe ogniska zapalne, trudne do ukrycia nawet pod najlepszym makijażem.

Włosy

Na nadużywaniu alkoholu cierpią także nasze włosy, które podobnie jak skóra, do dobrego wyglądu potrzebują nawilżenia. Przy długotrwałym piciu włosy mogą stać się do tego stopnia przesuszone, że aż łamliwe. Dobre odzywki mogą pomóc, jednak nic nie zastąpi właściwego nawilżenia od wewnątrz.

Sylwetka

Nie od dziś wiadomo, że alkohol to przede wszystkim puste kalorie. Jedno piwo to 300 kalorii czyli mniej więcej tyle, co pączek. 3 piwa wieczorem to już równowartość pokaźnego obiadu. Alkoholowi często towarzyszą także kaloryczne przekąski, dlatego przy regularnym spożywaniu trunków, dość łatwo przytyć jednocześnie nie dostarczając organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych.

Przyspieszony proces starzenia skóry

Przesuszona skóra ma tendencję do zmarszczek. Skóra osoby pijącej regularnie jest niemal ciągle wysuszona, dlatego szybciej traci elastyczność i blask. Kobiety, które piją regularnie wyglądają często o 10 a nawet 15 lat starzej niż w rzeczywistości.

Alkohol jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia, ale dla urody. Jednak jest dostępny i towarzyszy wielu sytuacjom i uroczystościom. Jeśli możesz – zrezygnuj z niego całkowicie, jednak jeśli uważasz, że możesz się od czasu do czasu napić – zrób to tak, aby obyło się to bez jak najmniejszych konsekwencji dla Twojego wyglądu i zdrowia. Nigdy nie pij na pusty żołądek, jednak zwróć uwagę na to co zjadasz przed wypiciem alkoholu. Ważne, aby był to zdrowy posiłek zawierający dużo składników odżywczych. Jeśli lubisz przekąsić coś do piwa, niech zamiast chipsów lub słonych paluszków będzie to zdrowa przekąska. Staraj się uzupełniać płyny podczas zakrapianej imprezy i pomiędzy kolejkami, zamiast kolejnego kieliszka wina lub szklanki piwa, zamów szklankę wody. Pamiętaj, aby także uzupełnić płyny przed pójściem spać. Picie wody wody w trakcie picia alkoholu zminimalizuje kaca a Twoja twarz na drugi dzień nie będzie nosiła znamion zakrapianej imprezy.

Powiązane wpisy