Plastyka ud – dla kogo, przebieg zabiegu i potencjalne powikłania

Uda, szczególnie u kobiet są dość problematyczną częścią ciała. Nie wszystkie mamy problem z tym obszarem, jednak te panie, u których występują tendencje do odkładania się tkanki tłuszczowej w tym miejscu, prawdopodobnie mają lub będą miały z tym kłopot. Celem zabiegu plastyka ud jest odessanie nadmiarów tkanki tłuszczowej oraz wymodelowanie ich kształtu.

Przyczyny nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicach ud

Nadmiar tkanki tłuszczowej w tym obszarze najczęściej odkłada się u kobiet, które mają figurę typu gruszka. Ten rodzaj sylwetki charakteryzuje się wąskimi ramionami, niewielkimi piersiami, płaskim brzuchem, szerokimi biodrami i masywnymi udami. Kobietom o tym typie sylwetki, najczęściej trudno pozbyć się tkanki tłuszczowej w obszarze ud, nawet wówczas gdy poddają swoje ciało intensywnym ćwiczeniom fizycznym.

Reklama

Nie każda kobieta akceptuje wygląd swoich ud, dlatego część z nich decyduje się na interwencję chirurgiczną. Nierzadko na operację decydują się kobiety lub mężczyźni, którzy utracili wiele kilogramów, a na udach pozostał nadmiar zwisającej skóry. W ekstremalnych przypadkach, nadmiary skóry w tym obszarze mogą prowadzić do powstawania odparzeń i otarć. Plastyka ud w takich przypadkach jest ostatnim etapem odchudzania. Zabieg przeprowadzany jest wówczas, gdy waga pacjenta jest już ustabilizowana.

Dlaczego kształt ud ma znaczenie dla sylwetki?

Ładnie zarysowane, proporcjonalnie do reszty sylwetki szczupłe uda sprawiają, że całość figury wygląda bardziej lekko i zgrabnie. W przypadku nadmiarów skóry w tym obszarze, pacjenci często zmagają się z trudnością w dobieraniu odzieży oraz kompleksami, które nie pozwalają im na założenie krótkich spodenek lub stroju kąpielowego. Każdy pacjent, który decyduje się na poddanie zabiegowi, zmaga się ze swoim własnym osobistym powodem, który motywuje go do podjęcia tej decyzji. Dzięki operacji pacjenci uzyskują ładny, regularny kształt ud, który korzystnie współgra z całą sylwetką. Skóra jest zdecydowanie bardziej napięta i jędrna, co również pozytywnie wpływa na ich wygląd.

Powikłania i przeciwwskazania

Jak każda operacja chirurgiczna, plastyka ud także obarczona jest pewnym ryzykiem powstania powikłań. O wszystkich z pewnością opowie Ci chirurg plastyk podczas konsultacji przed zabiegiem. Najpopularniejsze z nich to infekcja, widoczne blizny, przebarwienia skóry, dołki oraz grudki powstałe w miejscach odsysania tłuszczu, zmniejszone czucie, problemy z gojeniem się ran i utrzymywanie obrzęku oraz powikłania związane z podaniem znieczulenia. Osoby, które cierpią na niektóre przewlekłe choroby takie jak cukrzyca, i nadciśnienie tętnicze powinny wstrzymać się z operacją do czasu aż przebieg choroby nie zostanie wyrównany. Ostatecznie, to chirurg plastyk podejmuje decyzję o możliwości wykonania operacji na podstawie wywiadu z pacjentem, badania przedmiotowego oraz badań laboratoryjnych. Podczas konsultacji należy być całkowicie szczerym z chirurgiem plastykiem i poinformować go o wszystkich poważniejszych schorzeniach oraz przyjmowanych lekach.

Przebieg zabiegu

Operacja trwa około 2 lub 3 godziny i przeprowadza jest w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej obejmuje liposukcję, wycięcie nadmiaru skóry oraz modelowanie kształtu ud. Na końcu zakładane są szwy oraz dreny, których zadaniem jest odprowadzania nadmiaru wydzieliny oraz krwi. Dreny usuwane są najczęściej po kilku dniach, natomiast szwy po około dziesięciu dniach. Po operacji pacjent zobowiązany jest do ścisłego przestrzegania zaleceń lekarskich, takich jak unikanie wysyłki fizycznego przez jakiś czas, zaprzestania palenia papierosów i picia alkoholu przynajmniej przez określony okres oraz noszenie specjalnej bielizny uciskowej.

Powiązane wpisy