Witaminy i mikroelementy wskazane po operacji

Odpowiednia ilość odpoczynku, stosowanie się do zaleceń lekarza oraz właściwa dieta, to warunki szybkiego powrotu do zdrowia po operacji plastycznej. Ten ostatni czynnik wcale nie ma najmniejszego znaczenia. „Jesteś tym co jesz” nabiera w tym wypadku nowego znaczenia. Niektóre witaminy i składniki odżywcze, odgrywają zasadniczą rolę w procesie gojenia się ran i odzyskiwania sił po operacji. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Koenzym Q10

Jest to substancja, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ubichinon, bo to druga nazwa tej substancji w dużym stopniu odpowiada za wytwarzanie energii w komórkach i wpływa na ich dotlenienie. Koenzym Q10 ma znaczący wpływ na proces gojenia się ran oraz utrzymanie dobrego stanu mięśni, co odgrywa rolę w odczuwaniu bólu po operacji. Koenzym Q10 znajduje się w wielu produktach takich jak szpinak, brokuły, oliwa z oliwek i ryby.

Reklama

Żelazo

Odgrywa ogromną rolę w układzie oddechowym, bo umożliwia pobieranie tlenu w płucach i przekazuje go tkankom. Żelazo może zostać utracone poprzez krwawienie, dlatego ważne jest przyjmowanie go w pokarmach zarówno przed operacja jak i po niej. Dobrym źródłem żelaza jest wątroba (wieprzowa wołowa i drobiowa), otręby pszenne, jajka i sery.

Witamina K

Ta witamina ma istotne znaczenie w procesie krzepnięcia krwi. Jej niedobory mogą prowadzić do długotrwałego skaleczenia, nawet przy niewielkim skaleczeniu. Witamina K spełnia także inne funkcje w organizmie, m.in. chroni kości przez osteoporozą oraz może hamować rozwój nowotworów. Witaminę K znajdziemy w takich produktach jak jarmuż, szpinak, brukselka, brokuł, nać pietruszki, kapusta, wątroba wołowa oraz krowie mleko.

Witamina C

Witamina C od dawna stosowana jest w medycynie oraz kosmetyce. Chroni przez przeziębieniami, łagodzi infekcje, utrzymuje skórę w dobrej kondycji, wspomaga układ krwionośny i przyspiesza proces gojenia się ran. Przyjmowanie odpowiednich dawek witaminy C przed operacją i po niej, może pozytywnie wpłynąć na proces rekonwalescencji. Występuje w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza owocach i warzywach, m.in. kapuście, porzeczkach, cytrusach, ziemniakach, owocach leśnych, brokułach i jabłkach.

Suplementacja przed operacją

Przyjmowanie suplementów witamin i składników odżywczych przed operacją może być wskazane. Zanim jednak pójdziesz do apteki i zakupisz odpowiednie preparaty witaminowe, skonsultuj się z chirurgiem plastykiem. Czasem dodatkowa suplementacja nie jest konieczna, a przyjmowanie witamin bez rozmowy z lekarzem, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Niektóre z witamin, np. witamina K, powinny być przyjmowane pod kontrolą lekarza, ponieważ nadmiar może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo, ryby i dobrej jakości oleje roślinne często jest wystarczająca. Jeśli zamierzasz przyjmować suplementy, porozmawiaj najpierw ze swoim chirurgiem i uzgodnij z nim przyjmowane dawki. W uzasadnionych przypadkach, lekarz może zalecić suplementację niektórych witamin i składników odżywczych przed operacją, jednak zwykle ma to miejsce już po wykonaniu ewentualnych badań laboratoryjnych.

Czego nie spożywać przed operacją i po niej?

Nie wszystkie produkty zawierające witaminy i składniki odżywcze powinny być przyjmowane przed operacją, nawet wówczas gdy służą naszemu zdrowiu na co dzień. Na pewno należy zrezygnować z przyjmowania takich leków jak aspiryna czy polopiryna, ponieważ wpływają na krzepliwość krwi. Nie jest wskazane picie lub przyjmowanie niektórych ziół np. arniki czy ginko biloba. Przed operacją należy unikać witaminy E, szczególnie w formie suplementacji. Witamina E hamuje aktywność czynników krzepnięcia krwi. Niewskazane jest stosowanie takich przypraw jak chilli, bo nasila skłonność do krwawienia oraz czosnku, bo nasila ryzyko krwawienia. Unikaj także cebuli, chrzanu i imbiru w dużych ilościach, ponieważ wszystkie te produkty także mają wpływ na krew.

Powiązane wpisy