Skuteczna ochrona przed UV – jak to robić?

Słońce jest potrzebne do życia nam wszystkim. Po długiej zimie wielu z nas jest go spragnionych tak bardzo, że łatwo wtedy zapomnieć o negatywnych skutkach ekspozycji. Lubimy się opalać i korzystać z pięknej pogody, jednak zawsze powinniśmy pamiętać, że ochrona przed UV jest czymś niezwykle ważnym nie tylko dla wyglądu naszej skóry, ale również dla naszego zdrowia. 

Szkodliwy wpływ promieniowania UV na skórę

Przebywanie na słońcu poprawia nasze samopoczucie, odpowiada za produkcję witaminy D3 i serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Jednak jego nadmiar może nam również zaszkodzić, dlatego prawidłowa ochrona przed UV powinna być czymś, co regularnie stosujemy i czego nie zaniedbujemy. Nadmierna ekspozycja na promienie ultrafioletowe prowadzi bowiem do oparzeń słonecznych i rumienia, może spowodować powstanie przebarwień. Sprawia też, że skóra starzeje się szybciej, a nawet może mieć wpływ na wzrost ryzyka pojawienia się nowotworu skóry – głównie czerniaka. Na szczęście odpowiednia ochrona przed słońcem pomoże nam zapobiec negatywnym skutkom działania promieni UV. 

Reklama

Ochrona przed UV – jak robić to skutecznie?

Warto pamiętać, że podczas dużych upałów, aby skutecznie ochronić się przed UV, nigdy nie powinniśmy zapominać o nakryciu głowy i przewiewnym ubraniu, regularnym piciu wody i przebywaniu – w miarę możliwości – w cieniu. Podczas zażywania kąpieli słonecznych, stosowanie kremów i balsamów z filtrem jest czymś koniecznym. Ochronę przed UV powinien stosować każdy – bez względu na typ karnacji. Jeżeli nie masz pewności, jaki rodzaj karnacji posiadasz, warto skonsultować to ze specjalistą. To pozwoli na dobranie odpowiedniego kremu z filtrem. Dla osób o bardzo jasnej i jasnej karnacji najlepsze będą kremy z wysokim faktorem (20–60 SPF). Posiadacze śniadej i oliwkowej karnacji mogą używać kremów z nieco mniejszym faktorem (15–20 SPF). Aby ochrona przed UV była skuteczna, trzeba pamiętać o regularnym powtarzaniu aplikowania preparatu na skórę oraz o tym, by nakładać na nią odpowiednią jego ilość. W przeciwnym wypadku nasze wysiłki mogą okazać się niewystarczające. 

Powiązane wpisy