Nikt nie jest doskonały i każdy z nas ma jakieś zastrzeżenia do swojego wyglądu. Jedni akceptują te niedoskonałości, a inni z ochotą z nimi walczą. Dzisiejsza medycyna i chirurgia pozwala nam się pozbyć defektów, których usunięcie jeszcze pięćdziesiąt lat temu nie było możliwe. Które z części ciała najczęściej poprawiamy?
Do gabinetów chirurgów plastycznych częściej przychodzą kobiety niż mężczyźni, co nie oznacza, że Ci drudzy całkowicie unikają poprawek chirurgicznych. Obie płcie najczęściej chcą usunąć przyczynę swoich wieloletnich kompleksów lub poprawić wygląd tych części ciała, które zostały zmienione wskutek różnych (życiowych) przyczyn.
Plastyka brzucha
Jednym z częstszych powodów wizyty w gabinecie chirurga plastyka jest wygląd brzucha – szczególnie u kobiet. Problem z estetyką brzucha najczęściej pojawia się gdy nagle i gwałtownie utracimy znaczną część wagi lub po ciąży. Nadmiar skóry powoduje powstawanie nieestetycznej oponko, co znacznie zmienia wygląd sylwetki i sprawia, że trudno dobrać odpowiednią garderobę. Nadmiary skóry trudno zniwelować z pomocą ćwiczeń i jest to możliwe wyłącznie wtedy, kiedy nadmiaru nie jest dużo. Znacznie rozciągnięta skóra nie obkurcza się, a jej całkowite usunięcie możliwe jest jedynie dzięki tajnikom chirurgi plastycznej. Zabieg plastyczny powłok brzucha nazywany jest abdominoplastyką i polega na usunięciu nadmiaru skóry oraz zwiększeniu napięcia skóry. Brzuch po zabiegu jest znacznie bardziej płaski i pasujący do reszty sylwetki.
Powiększanie piersi
Z oczywistych względów zabiegowi powiększenia piersi poddają się wyłącznie kobiety. Większy biust ma nadawać sylwetce bardziej kobiecego wyglądu i najczęściej – pasować do figury. Jest to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów nie tylko w Polsce. Biust jest powiększany z użyciem silikonowych wkładek, które nie tylko zwiększają ich objętość, ale także poprawiają jego wygląd. Do częstych zabiegów należą także wyrównanie asymetrii piersi oraz zmniejszanie zbyt dużego biustu.
Korekcja uszu
To zabieg z zakresu chirurgii plastycznej, któremu poddają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zabieg najczęściej polega na korekcji odstających uszu – rzadziej na odtworzeniu małżowiny. Jest to operacja, którą czasem przeprowadza się wśród dzieci powyżej 8 lat, ponieważ może to oszczędzić dzieciom niepotrzebnego stresu związanego z reakcja rówieśników na odstające uszy. Korekcji uszu dość często poddają się także mężczyźni. Niejednokrotnie odstające uszy są ich ogromnym kompleksem a możliwość pozbycia się go może okazać się dużą ulga i zmianą jakości życia.
Korekcja nosa
Nos to główny element twarzy. Zbyt duży, krzywy lub niezgrabny przyciąga uwagę. Operacja plastyczna nosa to jeden z popularniejszych zabiegów pośród operacji plastycznych. Podobnie jak w przypadku uszu – poddają się mu zarówno kobiety jak i mężczyźni. Zabieg ma charakter trwały i nieodwracalny, jednak wiele osób decyduje się na niego. Zabieg korekcji nosa wybierany jest najczęściej przez osoby, których nos jest widoczny i odbiega od standardowego kanonu piękna. Jest to także zabieg, którego całkowity efekty widoczny jest dopiero po około roku od wykonania.
Medycyna estetyczna – co najczęściej poprawiają pacjenci?
Choć zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie należą do operacji plastycznych, warto o nich wspomnieć w tym zestawieniu. Dzięki współczesnym możliwościom medycyny, można dziś w znaczny sposób odmłodzić się lub poprawić stan skóry bez użycia skalpela i bez inwazyjnych metod chirurgicznych. Drobne korekty wyglądu: redukcja zmarszczek, niewielka zmiana kształtu nosa lub policzków jest możliwa dzięki dobrodziejstwom medycyny estetycznej. Obecnie najczęściej stosowane metody, to zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego oraz botoksu. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie pomogą jednak w przypadku wyraźnych defektów i znacznych oznak starzenia.
Co najczęściej poprawiają panowie?
Najczęściej wybierane trendy
Największą popularnością cieszą się zabiegi z użyciem toksyny botulinowej, na co wskazuje 92% lekarzy. Znane jako botoks, stanowią one najszybszą metodę wygładzania zmarszczek mimicznych. Choć dawniej nadużywany, obecnie botoks jest stosowany tak, by nie zakłócać mimiki twarzy. Skóra pozostaje sprężysta, a dzięki precyzyjnemu wstrzykiwaniu toksyny w miejsca takie jak lwia zmarszczka czy kurze łapki, ogranicza się ich powstawanie i przyzwyczaja mięśnie do nowych nawyków. Popularne są również techniki takie jak „baby botox” – delikatne iniekcje w kilku miejscach – oraz mezobotoks, czyli aplikacja toksyny w małych ilościach podczas mezoterapii.
Na drugim miejscu pod względem popularności są zabiegi z kwasem hialuronowym (według 76% ankietowanych lekarzy). Kwas hialuronowy działa na skórę stymulująco, nawilżająco, wypełniająco i modelująco. Polacy wybierają go do poprawy wyglądu ust (65%), nawilżenia skóry (63%) i wypełnienia zmarszczek (50%). Zabiegi wolumetryczne i konturowanie twarzy również są powszechnie wybierane. We wszystkich grupach wiekowych popularna jest mezoterapia, która polega na wprowadzaniu w skórę nieusieciowanego kwasu hialuronowego, aby pobudzić fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, co stymuluje i ujędrnia skórę.