Leżeć czy chodzić, czyli jaką postawę przyjąć po operacji plastycznej?

Stosowanie się do wskazań po operacji plastycznej jest jednym z najważniejszych elementów determinujących zadowalający efekt finalny. Ciało każdego z nas reaguje na operację nieco inaczej, podobnie jak inaczej działa nasza psychika. Jedni pacjenci najchętniej w 2 dni po operacji wróciliby do codziennej, nawet bardziej intensywnej aktywności, nie bacząc na ból i możliwość powstania powikłań. Inni tak bardzo obawiają się ryzyka i zniweczenia efektów, że woleliby nie ruszać się z łóżka przez co najmniej dwa tygodnie. A jak powinna wyglądać optymalna postawa?Należy leżeć czy chodzić?

Złoty środek

Pewnie nikogo nie zdziwi, że najbardziej optymalną postawą jest zachowanie balansu pomiędzy odpoczynkiem a ruchem. Choć wydaje się, że trudno go znaleźć, to wcale nie jest takie trudne, biorąc pod uwagę jedną najważniejszą wskazówkę: słuchanie wskazań chirurga. Podczas konsultacji oraz po operacji, pacjent odsyłany jest do domu ze ścisłymi instrukcjami postępowania. Jeśli trudno Ci stosować się do nich instynktownie, wyznacz sobie reżim.

Reklama

Jeśli lekarz powie Ci, że w trzecim dniu po operacji warto cztery razy dziennie choćby pospacerować po mieszkaniu, po prostu nastaw sobie alarm i spróbuj się poruszać przez określony czas. Podobnie sytuacja ma się z pacjentami, których roznosi energia i w kilka dni po operacji uważają, że czują się na tyle dobrze, żeby pójść na zakupy i wrócić do domu z pełną reklamówką. Jeśli lekarz wyraźnie nie zaleca takiego postępowania – po prostu się powstrzymaj. Znajdź złoty środek, np. wyjdź na zewnątrz i pospaceruj w pobliżu domu przez kilkanaście minut. Nie ufaj do końca swojemu samopoczuciu. Pamiętaj o tym, że szwy pooperacyjne muszą mieć czas na zagojenie się.

leżeć czy chodzić po operacji?

Dlaczego nie należy wyłącznie leżeć?

Lekarze często zalecają po operacji dużo odpoczynku. Ciało potrzebuje czasu na regeneracje, a poza tym, normalnym zjawiskiem jest ból, który naturalnie ogranicza ruchy. Zakopanie się w łóżku i chęć przespania całego etapu nie jest najlepszym pomysłem i nie sprzyja zdrowiu. Dlaczego? Permanentny bezruch po operacji może spowodować zagrożenia ze strony układu krążenia i niebezpieczny zakrzep. Leżenie i odpoczynek są jak najbardziej wskazane, jednak nie możemy doprowadzać do sytuacji, w której staramy się nie ruszać przez kilka dni. Gojenie ran także musi dostosować się do naturalnych ruchów ciała, które przecież w codziennych sytuacjach cały czas pracuje. W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić leżenie przez określony czas. Jeśli jednak nie jest to sytuacja konieczna, prawdopodobnie zasugeruje Ci zażywanie delikatnej aktywności.

Dlaczego należy unikać intensywnej aktywności?

Nie bez powodu głównym zaleceniem chirurga plastyka po każdej operacji jest ostrożność i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego. Przede wszystkim, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów lub podnosić cięższych przedmiotów, aby nie uszkodzić świeżych szwów. Sytuacje w których szwy się rozchodzą, zdarzają się i finalnie zawsze przedłuża to okres rekonwalescencji i może spowodować gorszy wygląd blizn. Ponadto, intensywny wysiłek może utrudniać zanikanie obrzęków i siniaków. Nie chodzi tu o to aby nie ruszać się w ogóle. Pewne elementy ruchu można stopniowo wprowadzać. W końcu kiedyś trzeba będzie wrócić do normalnego trybu życia obejmującego także codzienną aktywność fizyczną. Najważniejsza jest ostrożność: unikanie gwałtownych ruchów, podnoszenie rąk do góry (zwłaszcza po operacjach piersi brzucha i ramion), podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz wystrzeganie się intensywnego wysiłku na siłowni czy podczas zajęć fitness.

Powiązane wpisy