Plastyka powłok brzucha

Plastyka brzucha

Plastyka powłok brzucha

Jest to zabieg chirurgiczny, mający na celu usunięcie fałdu skórno-tłuszczowego z okolic brzucha. Operacja może mieć przyczyny estetyczne, ale często także zdrowotne. Po jej przeprowadzeniu poprawia się napięcie skóry, a sylwetka znacznie lepiej się prezentuje.

Wskazania do operacji

Zabiegowi mogą poddać się osoby, które wskutek dużej utraty wagi, ciąży lub zniekształceń pooperacyjnych, zmagają się z luźną i obwisłą skórą na brzuchu. Zabieg nie jest przeznaczony dla osób z nadwagą ani nie jest też sposobem na walkę z otyłością.

Zbyt duży fałd skórno-tłuszczowy może prowadzić do bólów kręgosłupa oraz infekcji spowodowanych otarciami skóry, dlatego często oprócz wskazań estetycznych, przy defekcie tym można mieć do czynienia również ze wskazaniami zdrowotnymi.

Przygotowanie do zabiegu

Plastyka brzucha, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, wymaga konsultacji z lekarzem. Podczas spotkania lekarz zdecyduje o tym, czy pacjent kwalifikuje się do operacji. Przed zabiegiem często niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań. Lekarz pyta Cię o stan zdrowia oraz oczekiwania. Lekarz poinformuje Cię także o ryzykach i możliwości wystąpienia powikłań.

Plastykę powłok brzucha zwykle przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Na dwa tygodnie przed operacją należy wstrzymać się z piciem alkoholu i paleniem papierosów. Chirurg może także zalecić odstawienie niektórych leków. Jak w przypadku każdej operacji chirurgicznej, niektóre choroby mogą być przeciwwskazaniem do wykonania operacji. Plastyka brzucha nie jest także wskazana u kobiet, które planują zajść w ciążę.

Przebieg operacji

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od stopnia rozciągłości powłok brzucha, jednak przeciętnie trwa około 4-5 godzin. Chirurg zwykle dokonuje nacięcia w okolicy spojenia łonowego i oddziela skórę od mięśni. Mięśnie są zszywane, a nadmiar skóry wycinany i naciągany. Poprzez dwutorowe działanie, pacjent uzyskuje płaski i napięty brzuch.

Proces rekonwalescencji po zabiegu plastyki powłok brzucha

Pacjent zwykle zostaje poddany hospitalizacji od 24 do 48 godzin po zabiegu. Po wypisie wraca do domu w specjalnej bieliźnie uciskowej, którą powinien nosić przez około 3 miesiące. Ból może utrzymywać się przez kilka dni. W tej sytuacji można zastosować doustne środki przeciwbólowe. Ubranie uciskowe przyspiesza gojenie oraz ułatwia odpowiednie ułożenie skóry po zabiegu.

Szwy na ogół ściąga się po około 12 dniach. Przez pierwsze 2,3 tygodnie należy unikać siedzenia i forsujących pozycji. Czas ten powinien być przeznaczony na odpoczynek. Po usunięciu szwów można delikatnie zacząć masować brzuch, co spowoduje zmniejszenie obrzęków. Zanim jednak zaczniesz to robić – skonsultuj się z lekarzem. Chirurg wskaże, jak trzeba postępować z ranami powstałymi po zabiegu aby jak najszybciej się zagoiły. Efekt widoczny jest po około 4 tygodniach od operacji i na ten czas najlepiej zrezygnuj z wszelkich formy aktywności sportowej. Przez pół roku wstrzymaj się także z wystawianiem skóry brzucha na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Plastyka powłok brzucha to inwazyjny zabieg chirurgiczny, który może znacznie poprawić jakość życia. Skóra na brzuchu jest napięta, co nadaje sylwetce lepszy wygląd. Pozbywając się nadmiaru skóry, pozbywasz się jednocześnie dodatkowych kilogramów.

Potrzebujesz znać więcej szczegółów na temat plastyki brzucha zadzwoń teraz:

 

Zadzwoń dzisiaj

Jeśli Twój brzuch nie wygląda najlepiej po ciąży, dużej utracie wagi lub innego powodu, zapraszamy na konsultację. Doktor Czopkiewicz odpowie na wszystkie Twoje pytania.