Sposoby na świąteczne przejedzenie się

Koniec roku to czas, w którym rzadko myślimy o zdrowej diecie. Część z nas potrafi zachować wstrzemięźliwość, jednak większość ma z nią w tym czasie spory problem. Skutki przejedzenia możemy odczuć nie tylko z powodu niedopinających się spodni. Jakie problemy może rodzić brak umiaru w jedzeniu i świąteczne przejedzenie się?

Maraton najczęściej rozpoczyna się już w wigilię. Trudno nam powstrzymać się i zjeść mniej świątecznych potraw, szczególnie tych, które mamy okazję jeść tylko raz w roku. Smażony karp, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą – to wszystko pyszne, ale niezbyt przyjazne naszemu żołądkowi dania. Kolejne dwa dni świąt, to czas spotkań z rodziną, i wspólnego spożywania świątecznych (i najczęściej kalorycznych) dań. Miedzy Świętami a Nowym Rokiem pozostaje nam wciąż tyle jedzenia, że najczęściej nadal się nie oszczędzamy – i jemy dalej. Skutki nadmiernego objadania się mogą być następujące:

Reklama

Wzdęcia i uczucie przepełnienia

To uczucie zna większość z nas. To bardzo nieprzyjemne, kiedy trudno nawet wstać, brzuch wydaje się kilka razy cięższy niż zwykle, nieprzyjemnie się odbija, a w dodatku następuje wzmożone oddawanie gazów. Osobom, które mają problemy z właściwym trawieniem zaleca się dietę lekkostrawną, jednak święta to czas w którym trudno o tym myśleć. Na skutki przejedzenia objawiające się wzdęciami i uczuciem ciężkości mogą pomóc napary ziołowe z rumianku, dziurawca lub mięty. Jeśli nie mamy w domu takich ziół, możemy spróbować ratować się mocną, czarną i gorzką herbatą.

Problemy ze snem

To dość częsty objaw przejedzenia. Przy jednorazowym przejedzeniu się możemy mieć spory problem z zaśnięciem. Jeśli już zaśniemy – sny mogą być niezbyt przyjemne. Niestety, tutaj możemy spróbować wypić ziołowy napar przed snem, jednak nie jesteśmy w stanie skutecznie sobie pomóc. Noc trzeba przeczekać, a następnego poranka, dzień zacząć od wody z cytryną i zastosować lekkostrawną dietę, która będzie zawierała np. jogurty lub surową kapustę kiszoną, które są naturalnym probiotykiem i przywrócą w układzie pokarmowym właściwą florę bakteryjną.

Wymioty i biegunka

Objawy w postaci wymiotów i biegunki to już poważniejsze skutki świątecznego przejedzenia. Jeśli przydarzy nam przejść do tego stopnia – musimy przerwać świąteczny maraton jedzenia. Przede wszystkim musimy zastosować głodówkę i uzupełniać płyny. Możemy zastosować środki przeciw biegunce lub specjalne środki zapobiegające odwodnieniu.

Przybranie na wadze

To wbrew pozorom nie musi być skutek długotrwałego objadania się. Po kilku dniach jedzenia ciężkich potraw, waga może pokazać nam nawet 2 kilogramy więcej. Jak sobie z tym radzić? W tej sytuacji najlepiej czekać na Nowy Rok i z entuzjazmem zacząć wypełniać postanowienia noworoczne – zdrowo, z lekkostrawną dietą i dużą dawką aktywności fizycznej.

Jak uniknąć przejedzenia?

  • Smażone potrawy to niewątpliwy przysmak świątecznych stołów. Staraj się jednak nie przesadzać i nałóż sobie tylko trochę. Po świętach dość często zostają nam smażone przysmaki, których nie chcemy wyrzucić. W takiej sytuacji staraj się nie „odsmażać” potrawy na nowo, tylko zjedz na zimno.
  • Makówki, kutia oraz cała masa słodkich przysmaków to kolejny grzech. Jedzone z umiarem nie zaszkodzą. Zbyt dużo słodkich potraw obciąża cały układ pokarmowy, dlatego – podobnie jak ze smażonymi potrawami – jedz je oszczędnie.
  • Ruszaj się – nie musisz od razu zakładać sportowego obuwia i wyruszyć na dziesięciokilometrowy bieg. Wystarczy, że po większym obiedzie pójdziesz na spacer.
  • Przygotowując świąteczne potrawy, używaj przypraw ułatwiających trawienie takich jak rozmaryn, bazylia lub kminek.

Koniec roku się zbliża – kończy się świąteczny maraton jedzenia. Jeśli wciąż czujesz się ciężka, Nowy Rok zacznij od wprowadzania dobrych nawyków wraz z rozpoczęciem Nowego Roku.

Powiązane wpisy