Korekcja sutków męskich

Ginekomastia

Korekcja ginekomastii

Ginekomastia to powiększenie sutka oraz gruczołu piersiowego u mężczyzny w wyniku rozrostu tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz włóknistej. Powiększenie gruczołu występuje jednostronnie lub obustronnie. Sutek może zmienić kolor i być wrażliwy, a nawet bolesny a gruczoł piersiowy znacznie powiększony. Ginekomastia to niejednokrotnie wstydliwy problem dla niemałej grupy mężczyzn.

Gdzie leży przyczyna ginekomastii?

Rozróżnia się dwa rodzaje tej przypadłości:

Ginekomastia fizjologiczna – która jest zjawiskiem całkowicie normalnym u większości noworodków płci męskiej. Często pojawia się także w okresie dojrzewania i zwykle utrzymuje się około 2-3 lat. Związana jest z nieuregulowaną gospodarką hormonalną i w większości wypadków, po czasie, redukuje się samodzielnie. Ginekomastia fizjologiczna może  pojawić się w okresie starzenia się.

Ginekomastia patologiczna – tutaj przyczyn może być kilka:

  • Nieuregulowana gospodarka hormonalna – i to jedna z najczęstszych przyczyn ginekomastii
  • Zaburzenia pracy wątroby i nerek lub tarczycy
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Predyspozycje genetyczne
  • Wrażliwość gruczołu sutkowego na estrogeny
  • Zespoły paranowotworowe
  • Niekontrolowane przyjmowanie hormonów anabolicznych u mężczyzn budujących tkankę mięśniową

Chirurgiczną korekcję ginekomastii stosuje się najczęściej wtedy, kiedy zawodzą metody zachowawcze. Zabieg ma przede wszystkim znaczenie estetyczne, które dla wielu mężczyzn bywa  kluczowe. Ginekomastia czasami powoduje obniżone samopoczucie i utrudnia kontakty z innymi ludźmi. Wielu mężczyzn decyduje się na zabieg chcąc raz na zawsze pozbyć się wstydliwego problemu.

Konsultacja i przygotowanie do zabiegu

Zabieg wykonywany jest po konsultacji z lekarzem oraz przeprowadzeniu kilku niezbędnych badań. Jak każda operacja chirurgiczna, korekcja ginekomastii niesie za sobą pewne ryzyko, dlatego niezbędne może być wykonanie podstawowych badań m.in. morfologii krwi, badań wskazujących stopień krzepliwości oraz USG.

Czasami, przed zabiegiem lekarz może poprosić Cię także o konsultację z endokrynologiem.

Niewskazane jest, abyś  przyjmował jakiekolwiek leki zmieniające krzepliwość krwi np. aspirynę.

Zadzwoń teraz i dowiedz się więcej:

 

Zadzwoń dzisiaj

Jak przebiega zabieg?

Lekarz dostosuje sposób przeprowadzenia zabiegu do Twojego, indywidualnego przypadku. Jeśli ginekomastia to głównie przerost tkanki tłuszczowej – stosuje się liposukcję. Zwykle jednak jest to połączenie usunięcia tkanki tłuszczowej oraz usunięcia nadmiernie rozrośniętego gruczołu.

Jeśli rozrost tkanki tłuszczowej oraz gruczołowej jest duży, dla poprawienia efektu końcowego stosuje się także zabieg usunięcia nadmiaru skóry. Korekcję sutków męskich wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, a zabieg trwa około 2 godzin. Dzisiejszy stan wiedzy medycznej oraz używanej technologii sprawia, po zabiegu pozostają niewielkie blizny.

Rekonwalescencja po korekcji sutków męskich

Bezpośrednio po zabiegu pacjent zostaje wypisany do domu. Przez jakiś czas (zwykle do kilku dni) po operacji możesz odczuwać dyskomfort. Może się pojawić ból spowodowany zasinieniem i opuchlizną, tu lekarz prawdopodobnie przepisze środki przeciwbólowe.

Przez około 4 tygodnie po zabiegu lekarz może zalecić noszenie specjalnego stroju uciskowego, który zminimalizuje obrzęk i przyspieszy okres rekonwalescencji. Przez ten czas nadmierna aktywność fizyczna nie jest wskazana, choć wiele zależy od indywidualnych cech organizmu. Blizny pooperacyjne powinieneś chronić przed działaniem słońca oraz promieniowaniem UV przez około pół roku.

Korekcja sutków męskich przyniesie satysfakcjonujące efekty, jednak ważne są rozsądne oczekiwania. Jeśli zastanawiasz się lub już zdecydowałeś się na zabieg, skontaktuj się z nami i umów na konsultację lekarską. Doktor Czopkiewicz odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże skonfrontować oczekiwania ze spodziewanym wynikiem końcowym.