Korekcja nosa z osteotomią – dla kogo?

korekcja nosa z osteotomią

Korekcja nosa, chociaż zawsze ma na celu poprawę wyglądu oraz funkcjonalności nosa, to w każdym odrębnym przypadku wygląda nieco inaczej. Zasadniczo prawidłowa budowa nosa nie różni się u pacjentów, to jego zewnętrzny wygląd może przybierać różne kształty. Tym bardziej skomplikowana wydaje się wad wrodzonych i pourazowych nosa. W niektórych przypadkach konieczna jest korekcja nosa wraz z osteotomią.

Z ilu kości składa kość nosowa?

Z dwóch. Kość nosowa należy do kości parzystych i ma kształt prostokątnych płytek, połączonych szwem międzynosowym.  Kostną przegrodę nosa stanowi lemiesz i blaszka pionowa kości sitowej, a pozostałym ograniczeniem jamy nosowej jest szczęka, kość czołowa, jarzmowa i łzowa. Zabiegi korekcji nosa z osteotomią najczęściej skupiają się na kości nosowej i przegrodzie nosa. Resztę szkieletu nosa tworzą elementy chrzęstne – budują one małżowiny nosowe czy część przegrody nosa. W ich obrębie również wykonujemy operacje plastyczne, natomiast są one bardziej elastyczne i rzadziej dochodzi do ich uszkodzenia w wyniku urazów.   

Reklama

W deformacji i zniekształceniach kostnych wykonuje się osteotomię, umożliwiającą plastykę nosa. Osteotomia to element zabiegu, polegający na łamaniu elementów kostnych. Następnie możliwe jest uformowanie tkanek w taki sposób, aby osiągnąć docelowy efekt operacji. 

osteotomia nosa

Kiedy wykonywana jest korekcja nosa z osteotomią?

Korekcja nosa z osteotomią, nazywa się także totalną lub pełną korektą i proponuje się ją w celu:

– usunięcia garbu nosa

– skrócenia nosa

– wyprostowania krzywizny nosa

– zmiany kształtu z uwzględnieniem części kostnej

– zmiana wymiarów wydatnego nosa

Ważne jest, aby operację przeprowadzać po zakończeniu procesów wzrostu i rozwoju nosa. Totalną plastykę nosa można przeprowadzić u dziewczynek po ok. 15 roku życia i u chłopców ok. 18 roku życia. Na wcześniejszym etapie kształt nosa nie jest jeszcze ustabilizowany z powodu trwających procesów wzrostu w tym obszarze.  

Podczas operacji można również poprawić wygląd innych elementów nosa np. małżowin nosowych lub chrzęstnego czubka nosa. 

Czy osteotomia nosa boli?

Strach przed „łamaniem kości” jest całkowicie zrozumiały, a korekcja nosa wymagająca osteotomii brzmi drastycznie. Jest to jednak zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, co czyni go bezbolesnym dla pacjenta. Dodatkowo, osteotomia jest przeprowadzana z użyciem bardzo ostrych dłut chirurgicznych.  

Po zabiegu nos jest unieruchomiony za pomocą specjalnej zewnętrznej szyny. Innymi słowy, jest to gips na nosie. Pacjent nosi go przez około 10 dni, w trakcie, których sztywny opatrunek chroni go przed urazami w trakcie trwającego zrastania się kości. 

Powiązane wpisy