Najpopularniejsze operacje plastyczne w 2016 roku

Internetowy portal Harpers Bazaar, opublikował dane Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgi Plastycznej dotyczące ilości oraz rodzajów przeprowadzonych w 2016 roku operacji plastycznych i zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Co zmieniło się od 2015 roku i jakie trendy widoczne są w ostatnim czasie?

Ilość zabiegów wykonanych w 2016 roku

Dane publikowane co roku, pozwalają przyjrzeć się pewnym trendom i zmianom, które towarzyszą tej branży. Wśród 5 najpopularniejszych kosmetycznych operacji plastycznych znajdują się:

Reklama
  • powiększenie piersi – 290467 operacji i wzrost o 4% w stosunku do roku 2015.
  • liposukcja – 235235 zabiegów oraz zrost o 6% w stosunku do roku 2015.
  • zabieg korekcji nosa – 223068 zabiegów oraz wzrost o 2% w stosunku do roku 2015.
  • korekcja powiek – 209020 zabiegów oraz wzrost na poziomie 2% od roku 2015.
  • lifting twarzy – 131106 zabiegów i wzrost o 2% w stosunku do 2015 roku.

W pierwszej piątce zabiegów z zakresu medycyny estetycznej oraz inwazyjnych zabiegów kosmetycznych znalazły się:

  • zabiegi z użyciem botoksu – 7 milionów przeprowadzonych zabiegów co oznacza wzrost na poziomie 4 procent w stosunku do roku 2015.
  • zabiegi z użyciem wypełniaczy (np. kwas hialuronowy, kolagen) – 2,6 miliona zabiegów i 2% wzrostu w stosunku do roku 2015.
  • peeling chemiczny – 1,36 miliona zabiegów i 4% wzrostu w stosunku do roku 2015.
  • depilacja laserowa – 1,1 miliona zabiegów i 1% spadek w stosunku do 2015 roku.
  • Mikrodermabrazja – 775 tysięcy zabiegów i spadek o 3% w stosunku do 2015.

Wzrost popularności zabiegów z użyciem własnego tłuszczu

Wydawało się już, że lifting twarzy powoli ustępuje w popularności zabiegom z użyciem wypełniaczy i botoksu. Lifting w 2015 roku wypadł z pierwszej piątki popularności zabiegów, jednak powrócił w roku 2016. Eksperci sugerują, że powodem może być chęć natychmiastowej i spektakularnej poprawy swojego wyglądu. Kolejny wniosek dotyczy nie ujętego w powyższym zestawieniu, wzrostu popularności zabiegów z użyciem własnego tłuszczu (w ustach, pośladkach, piersiach, policzkach itd.). Takich zabiegów wykonano w 2016 roku 12000 razy, co daje aż 39% wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

Zmiana preferencji i podejścia

Portal donosi także, że według CNN, zmianie ulegają także preferencje pacjentów. Choć wciąż notuje się wzrosty operacji powiększenia piersi, to życzenia co do rozmiaru są znacznie inne niż jeszcze kilka lat temu. Kobiety nie chcą już ogromnych piersi, a takich, które będą pasowały do sylwetki. Chirurdzy zauważają tez wzrost popularności wypełniaczy wśród pacjentów. Jeśli chodzi o Stany zjednoczone, zauważa się także jeszcze jeden, dość znamienny trend. Dekadę temu, pacjenci zgłaszali się do chirurgów plastycznych w celu poprawy najczęściej jednej części ciała – np. powiększenia biustu, zmiany kształtu nosa lub liposukcji. Dziś, wielu pacjentów jest w stałym kontakcie ze swoimi lekarzami i bora pod uwagę poprawę lub odmłodzenie różnych obszarów ciała, które nie do końca akceptują.

Chirurgia plastyczna oraz medycyna estetyczna to bardzo mocno rozwijające się gałęzie medycyny, ale też gospodarki. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych latach będziemy mieli do czynienia ze wzrostem tej popularności, aniżeli ze spadkiem. Zestawienia sporządzane co rok przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej pozwalają na obserwowanie pewnych trendów i prognozowanie popularności niektórych zabiegów. Prawie połowę roku mamy już za sobą. Co przyniesie cały rok?

źródło: http://www.harpersbazaar.com

Powiązane wpisy