Zespół cieśni nadgarstka? Sprawdź, jak to leczyć!

Urazy związane z kośćmi i chrząstkami zazwyczaj leczy się za pomocą standardowej chirurgii. Są jednak takie urazy, które można usprawnić za pomocą chirurgii plastycznej. Jednym z nich jest zespół cieśni nadgarstka. Warto poznać objawy, które mówią o tym, że mamy tę właśnie dolegliwość, a także sposoby leczenia tej przypadłości.

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

Osoby cierpiące na to schorzenie zazwyczaj odczuwają sporadyczne, rzadkie bóle palców, a także ich drętwienie. Wraz z postępowaniem dolegliwości ból jest częstszy, zwłaszcza w ciągu nocy. W kolejnych stadia dochodzi do pogłębiania się bólu, występującego już często również w ciągu dnia. Pogorszonej sprawności manualnej towarzyszą bolące nadgarstki, a w pewnym momencie dochodzi nawet do pojawienia się zaniku mięśniowego.

Reklama

W przypadku podejrzanych bólów palców i nadgarstka koniecznie należy udać się do lekarza, aby zweryfikować, czy mamy do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka. Niezależnie od tego, na jakim etapie rozwoju dolegliwości się znajdujemy, lepiej nie zwlekać z udaniem się do specjalisty.

Leczenie cieśni nadgarstka

Sposobów na leczenie zespołu cieśni nadgarstka jest kilka. Można leczyć je w sposób zachowawczy, nieoperacyjny np. poprzez fizykoterapię z jonoferazą, podawanie sterydów lub po prostu leków niesteroidowych. Są jednak sytuacje, kiedy zespół cieśni nadgarstka wymaga leczenia operacyjnego. Zazwyczaj to właśnie ta metoda jest najskuteczniejsza i umożliwia faktyczne wyleczenie przypadłości. Choć tego typu operacje wykonywane są w ramach chirurgii ogólnej, do przeprowadzenia zabiegu warto wybrać chirurgię plastyczną.

Nie bez powodu wielu chirurgów ogólnych, przeprowadzających tę operację, specjalizuje się również w chirurgii plastycznej. Dzięki zabiegowi chirurgii plastycznej będzie możliwe nie tylko wyleczenie dolegliwości, ale i zadbanie o przyjemny i zdrowy wygląd nadgarstka. Przy takim operacyjnym leczeniu zespołu cieśni kanału nadgarstka zabieg trwa około dwóch godzin, a pacjent podlega jedynie miejscowemu znieczuleniu.

Powiązane wpisy