Korekcja nosa

Korekcja nosa (rhinoplastyka) jest zabiegiem, który poprawia kształt nosa, a w niektórych wypadkach także jego funkcjonowanie. Nos umiejscowiony jest w centralnej części twarzy, dlatego wielu ludzi decyduje się na poprawę jego wyglądu. Korekcję przeprowadza się także ze względów medycznych np. poprzez  prostowanie krzywej przegrody nosowej, która utrudnia oddychanie.

Wskazania do zabiegu

Zabiegowi mogą poddać się osoby, które nie są zadowolone z kształtu swojego nosa. Najczęstszą przyczyna estetyczną jest wielkość nosa, garb lub wyraźna asymetria. Przyczyny medyczne najczęściej wiążą się z krzywą przegrodą nosową lub uszkodzeniem struktury nosa z przyczyn wrodzonych, urazowych lub genetycznych. Często podczas jednej operacji koryguje się wygląd nosa oraz poprawia jego funkcjonowanie.

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem, który podczas spotkania oceni kształt nosa, jego budowę oraz grubość skóry. Pacjent zostaje poinformowany o możliwości wystąpienia powikłań. W czasie konsultacji chirurg skonfrontuje także oczekiwania pacjenta z rzeczywistością.

Ważny jest stan zdrowia pacjenta, dlatego przez operacją korekcji nosa przeprowadzany jest dokładny wywiad medyczny. Lekarz może także zlecić wykonanie niektórych badań. Na 2 tygodnie przed operacją pacjent nie powinien zażywać leków wpływających na krzepliwość krwi.

Przebieg operacji

Korekcja nosa zwykle przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym, a pacjent może wymagać do około 24-godzinnej hospitalizacji. W zależności od wyjściowego wyglądu nosa, podczas operacji jest on przez chirurga odpowiednio formowany. Zabieg trwa od pół godziny (przy drobnych korektach) do 2 godzin.

Rekonwalescencja po zabiegu korekcji nosa

Przez pierwsze 24 – 48h po operacji pacjentowi aplikuje się do nosa tzw. setony, które hamują krwawienie. Na nos zakłada się gipsową szynę, która zdejmowana jest po około 8-10 dniach od zabiegu. Przez pierwsze dwa tygodnie utrzymuje się obrzęk oraz zasinienie wokół nosa i oczu. W zależności od indywidualnych cech organizmu lekka opuchlizna może utrzymywać się jeszcze przez kilka miesięcy. Mniej więcej po pół roku widoczny jest ostateczny efekt operacji. Przez pierwsze tygodnie lepiej unikać wysiłku fizycznego, ponieważ zoperowany nos jest niezwykle podatny na urazy. Przez kilka miesięcy twarzy nie należy wystawiać na działanie promieni ultrafioletowych. Indywidualne zalecenia podczas kontroli pacjentowi przekazuje chirurg.

Nos jest szczególnie widoczną częścią twarzy, dlatego osoby, które nie są zadowolone z wielkości lub kształtu swojego nosa często decydują się operację. Satysfakcja ze swojego wyglądu poprawia samoocenę i wpływa na komfort życia.

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego nosa, zapraszamy na konsultację do gabinetu chirurgii plastycznej. Chirurg doktor Czopkiewicz zbada strukturę nosa i zaproponuje zmiany, które będą zgodne z rysami i charakterem Twojej twarzy.

Jeśli uważasz, że potrzebujesz korekcji nosa, zadzwoń teraz i dowiedz się więcej:

 

Zadzwoń dzisiaj