W jaki sposób choroby manifestują się na skórze?

W jaki sposób choroby manifestują się na skórze?

Skóra to jeden z najbardziej niedocenianych narządów ludzkiego ciała. Każda z nas marzy o skórze jędrnej, odpowiednio nawilżonej oraz pozbawionej zmarszczek. Nierzadko zmagamy się z problemami, które jej dotyczą – od trądziku do powstawania zmarszczek. Powszechnie utożsamiamy stan skóry ze stanem zdrowia. Porównanie to ma swoje uzasadnienie. Czy skóra to tylko powłoka oddzielająca nas od środowiska zewnętrznego? W jaki sposób choroby manifestują się na skórze? Czy zmarszczki oraz rozstępy są nieuniknione? W poniższym artykule spróbuję nieco naświetlić główne zagadnienia związane z tym organem.

Skóra – nasza główna bariera

Skóra, która ma powierzchnię nawet dwóch metrów kwadratowych, jest najbardziej zewnętrzną warstwą ludzkiego ciała. Powszechnie myślimy o niej jako o barierze między naszym ciałem, a otaczającym nas środowiskiem. Nie jest to skojarzenie błędne. Skóra dzięki temu, że jest ciągła oraz posiada liczne struktury, zabezpiecza nasze ciało przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Na przykład chroni ona nasz organizm przed wnikaniem chorobotwórczych bakterii oraz wirusów. To właśnie dzięki warstwie rogowej oraz kwaśnemu pH potu drobnoustroje nie mogą wnikać w nasz organizm. Skóra odgrywa również niemałą rolę w termoregulacji. Narażona na zimno, kurczy swoje naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się utrata ciepła. W środowisku bardzo ciepłym naczynia krwionośne rozszerzają się, a wydzielający się pot schładza nasze ciało. Skóra chroni nas również przed nadmierną utratą wody oraz życiodajnych pierwiastków takich jak potas, sód czy chlor.

Reklama
W jaki sposób choroby manifestują się na skórze

Skóra – coś więcej niż bariera

W ostatnich latach świat medyczny coraz więcej uwagi poświęca wewnątrzwydzielniczej funkcji skóry. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego dochodzi do produkcji witaminy D. Witamina ta, będąca równocześnie hormonem, odpowiada za regulację stężenia wapnia w naszym organizmie. Okazuje się również, że niedobór witaminy D rzutuje negatywnie nie tylko na kości. Brak witaminy D zaobserwowano w chorobach takich jak depresja czy zaburzenia pracy jelit. Tym samym można jasno stwierdzić, że stan zdrowia naszej skóry rzutuje na stan zdrowia całego organizmu. Równocześnie wielu badaczy wskazuje na rolę skóry oraz tkanki podskórnej w gospodarce estrogenowej oraz testosteronowej. Tym samym zdrowa skóra pełni kluczową rolę w ciele człowieka. To tkanki obwodowe odpowiadają za nawet 100 procent syntezy hormonów płciowych u kobiet po menopauzie.

Kiedy choruje prawie tylko skóra

Do najczęstszych chorób występujących w obrębie skóry należą ropnie, liszajec zakaźny, a także powszechna opryszczka. W przypadku ropnia zazwyczaj na skutek przerwania ciągłości skóry dochodzi do powstania martwiczego czopa, który musi być ewakuowany przez chirurga. Niestety zdarza się, że goi się on z powstaniem blizny. Liszajec zakaźny z kolei dotyka najczęściej dzieci i przybiera formę zaschniętych strupów o kolorze miodu. Opryszczka, spowodowana wirusem HSV, objawia się jako bolesne, swędzące pęcherzyki. Goją się one poprzez zejście do strupa, który zazwyczaj nie pozostawia blizny. Zupełnie inną chorobą jest łuszczyca. Przebiega ona z powstawaniem hiperkeratotycznych zmian, które następnie się łuszczą. Co ważne jest ona niezakaźna, co znaczy, że nie można się nią zarazić od innego chorego.

Kiedy choruje ciało, a skóra daje objawy

Wydawać by się mogło, że choroby narządów takich jak wątroba czy tarczyca nie mogą dawać objawów w obrębie skóry. Tak jednak nie jest. W jaki sposób choroby manifestują się na skórze? Przykładowo choroby tarczycy, takie jak jej niedoczynność, sprawiają, że skóra staje się sucha, szorstka, a także obrzęknięta. W przypadku nadmiaru hormonów tarczycy skóra jest nadmiernie wilgotna i niemalże cały czas spocona. Choroby wątroby mogą objawiać się żółtym zabarwieniem skóry, a nawet jej świądem. W przypadku zespołu policystycznych jajników skóra staje się przetłuszczona, a także pojawia się na niej znacznie więcej włosów. Warto zaznaczyć, że odpowiednie leczenie przyczyny zmian na skórze powoduje, że opisywane zmiany się wycofują.

rozstępy

Rozstępy – co to takiego?

Rozstępy są to wrzecionowate pasma występujące na skórze. Pojawiają się one w wyniku jej nadmiernego i szybkiego rozciągania. W przypadku kobiet, które były w ciąży, pojawiają się one na brzuchu oraz na udach. Rozważa się również wpływ hormonów ciążowych na pojawienie się rozstępów na skórze. Zauważono również, że rozstępy występują u nawet 88 procent kobiet które są lub były w ciąży. W przypadku ćwiczących na siłowni, którzy szybko przybierają na masie mięśniowej, pojawiają się one w okolicy bicepsa. Należy zaznaczyć, że rozstępy nie są groźne, a ich występowanie nie świadczy o ogólnoustrojowej chorobie. Są więc defektem stricte kosmetycznym. Choć w ostatnich latach pojawia się coraz więcej głosów, które zachęcają do akceptacji rozstępów, to dla wielu z nas jest to dalej wstydliwy oraz nieestetyczny temat. Wiele kobiet, które mają rozstępy, wstydzi się iść na basen bądź rozebrać na plaży. Jest to zrozumiałe i nie powinniśmy wyśmiewać takich osób. Nowoczesna chirurgia estetyczna oferuje wiele skutecznych metod pozbywania się rozstępów. Kobiety, które poddały się takim zabiegom odzyskują pewność siebie oraz wracają do dawnej aktywności.

Powiązane wpisy