Trudna walka z rozstępami – co możesz z nimi zrobić?

Rozstępy, to najczęstszy problem estetyczny będący pozostałością po szybkim nabieraniu masy ciała lub jej utracie. O powstanie rozstępów martwi się także wiele przyszłych mam, bo to podczas ciąży pojawiają się na brzuchu trwale zmieniając jego wygląd. Czy skuteczna walka z rozstępami jest możliwa czy musimy się z nimi pogodzić i zaakceptować fakt, ze pozostaną z nami już zawsze?

Czym właściwie są rozstępy?

Rozstępy, to pasma na skórze pojawiające się w wyniku nagłego przyrostu lub utraty masy ciała lub mięśni. Jest to… blizna, która pojawia się bez ówczesnego powstania rany. Rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach, pupie i ramionach. Wahania wagi to bezpośrednia ich przyczyna powstawania, ale o tym czy się pojawią decyduje stan nawilżenia skóry, hormony oraz genetyka.

Reklama

Kiedy rozstępy pojawiają się najczęściej?

Są okresy w życiu, kiedy jest większa szansa na powstanie rozstępów. Z pewnością jest to okres dojrzewania. Wtedy rozstępy pojawiają się na pośladkach, udach, plecach w okolicy lędźwiowej, a nawet stawach kolanowych. Wiąże się to z rozrostem tkanki tłuszczowej i zmianą budowy ciała oraz zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w tym czasie. Kolejnym etapem, kiedy pojawiają się rozstępy jest ciąża. Na brzuchu najczęściej pojawiają się koło 7 miesiąca, ale mogą powstać także na innych częściach ciała: udach, biodrach i pośladkach. Rozstępy pojawiające się na brzuchu w okresie ciąży to zmiany, które dotyczą wielu kobiet i które dość trudno zlikwidować, bo wiążą się także rozciągnięciem skóry. Ten szczególny rodzaj blizny często pojawia się także u kulturystów podczas ćwiczeń i pracy nad rozrostem tkanki mięśniowej.

Jak zapobiegać rozstępom?

Likwidacja trwałych rozstępów jest bardzo trudna – czasem wręcz niemożliwa. Dlatego warto przynajmniej spróbować zapobiegać ich powstawaniu, szczególnie w okresach, kiedy zwiększają się szanse na ich pojawienie się. Najlepszym sposobem jest unikanie drakońskich diet, mogących wywoływać potem efekt jo jo i przez to powodować powstawanie zmian. W czasie zmian hormonalnych takich jak ciąża i okres dojrzewania warto zadbać o nawilżenie skóry. Elastyczna skóra może się rozciągać i obkurczać bez możliwości pojawienia się rozstępów. Regularne nawilżanie skóry oraz aktywność fizyczna może pomóc uniknąć pojawienia się nieestetycznych pęknięć.

Co zrobić, kiedy rozstępy już się pojawią?

Rozstępy pojawiają się w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest faza zapalna, kiedy pręgi są czerwone. Jest to moment w którym istnieje jakakolwiek szansa na pozbycie się rozstępów z pomocą dostępnych preparatów kosmetycznych i dermatologicznych. Moment w którym rozstępy bledną i stają się bliznami jest już bardzo trudny i likwidacja ich wymaga zastosowania bardziej inwazyjnych środków.

Sposoby na likwidację rozstępów

Całkowita likwidacja głębokich rozstępów jest praktycznie niemożliwa. Ważny jest czas – im szybciej zaczniemy leczenie, tym większe szanse na pozbycie się szpecących pręg. W przypadku na głębokie zmiany – nie ma szans na likwidację rozstępów z pomocą preparatów kosmetycznych. Mogą one jednak poprawić ogólny stan skóry, ujędrnić ja i uelastycznić, ale nie spowoduje, że rozstępy znikną. Najbardziej skutecznymi metodami są zabiegi laserowe oraz mezoterapia z użyciem pochodnej witaminy A oraz kwasu hialuronowego. Metoda najczęściej dobierana jest przez lekarza indywidualnie i często potrzeba serii zabiegów aby zmiany były widoczne a stan skóry znacznie się poprawił.

Pojawienie się rozstępów to nie koniec świata, jednak zbyt bardzo widoczne mogą w znaczący sposób wpływać na samoocenę. Warto z nimi walczyć, jednak też realnie ocenić możliwości całkowitej wygranej.

Powiązane wpisy