Redukcja piersi – zagrożenia, zalety, korzyści

Redukcja piersi to zabieg dzięki któremu duży, ciężki i nie raz obwisły biust przestaje być problemem. Duże, naturalne piersi nie zawsze są tak fajne, jak może wydawać się właścicielkom małych biustów. To często spory problem, zarówno w ujęciu estetycznym jak i zdrowotnym. Dlatego właśnie, operacja redukcji piersi to zabieg, po którym pacjentki są szczególnie usatysfakcjonowane i zadowolone z efektów. Co warto wiedzieć o operacji?

Dobra konsultacja to podstawa

Jak powszechnie wiadomo, najbardziej obawiamy się tych rzeczy, których nie znamy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy i chciałabyś pozbyć się zbyt dużego biustu, który sprawia problemy i utrudnia normalne funkcjonowanie – najpierw spotkaj się z chirurgiem plastykiem, który ma doświadczenie w tego typu operacjach. Zrób sobie listę pytań i zabierz ją ze sobą. To najlepszy moment, żeby zapytać o wszystkie nurtujące Cię zagadnienia. Podczas konsultacji dowiesz się m.in. gdzie będą przebiegały blizny, jak należy je pielęgnować już po zabiegu, jak będziesz się czuła przez pierwsze dni i tygodnie po operacji, co możesz robić i czego nie powinnaś, jeśli chcesz uniknąć potencjalnych zagrożeń i uzyskać jak najlepsze efekty. Po rozmowie, będziesz w stanie ocenić czy jesteś gotowana na taki zabieg i czy rzeczywiście jesteś w stanie podołać wymaganiom, jakie niesie za sobą rekonwalescencja oraz przygotowanie do zabiegu.

Reklama

Zagrożenia wynikające z operacji

Nie istnieje zabieg chirurgiczny, który nie wiązałby się z ryzykiem powstania powikłań. Zminimalizowanie zagrożeń zależy nie tylko od pracy chirurga, ale także podejścia pacjentki do stosowania się do zaleceń przed i pooperacyjnych. Do potencjalnych, choć rzadkich zagrożeń należy zaliczyć ryzyko zakażenia, powstania krwiaka, zaburzenia czucia w operowanej okolicy, powstanie nieładnych blizn, asymetria lub niezadowalający kształt. Musimy także pamiętać, że kobiety, które poddają się redukcji piersi, z dużym prawdopodobieństwem, nie będą mogły karmić piersią. Problemem dla niektórych kobiet mogą być także blizny, które będą dla nich widoczne. Niestety, powstanie blizn jest naturalną konsekwencją przecięcia tkanki i nie da się ich uniknąć, choć oczywiście odpowiednia pielęgnacja, pomoże zredukować ich widoczność.

Zalecenia po operacji

Ścisłe przestrzeganie zaleceń po operacji ma ogromne znaczenie dla finalnych efektów zabiegu. Do podstawowych wskazań, należy właściwe pielęgnowanie ran, a potem blizn. Przez kilkanaście dni po operacji nie należy spać na brzuchu czy boku. Należy tak ułożyć posłanie, aby przewrócenie się w czasie snu nie było możliwe. Lekarz może także zalecić przyjmowanie niektórych leków np. antybiotyków, które zminimalizują ryzyko powstania zagrożenia. Zalecenia dotyczą także wszelkiej aktywności na kilka dni, a następnie tygodni po zabiegu. Pacjentka nie powinna wyłącznie leżeć, jednak należy ograniczać gwałtowne ruchy czy uprawianie sportu. Powrót do intensywniejszej aktywności fizycznej jest możliwy stopniowo, po konsultacji i kontroli chirurga plastyka.

Korzyści z zabiegu

Nie bez powodu, zabieg redukcji piersi należy do najbardziej satysfakcjonujących dla pacjentek. Oprócz aspektu estetycznego, który przecież jest bardzo ważny, zyskujemy także korzyści natury funkcjonalnej i zdrowotnej. Pacjentka w krótkim czasie zauważa, że łatwiej jest jej dobrać garderobę i bieliznę a cała sylwetka wygląda smukło i lżej. Ustępują także, często występujące u kobiet z dużymi piersiami, bóle pleców czy problemy dermatologiczne, takie jak odparzenia czy wysypki. Ryzyko i pewne niedogodności po operacji są tylko czasowe. Tak naprawdę, te utrudniające całkowicie codzienne funkcjonowanie trwają zaledwie kilka tygodni. Po tym czasie pacjentki najczęściej bardzo doceniają efekty operacji.

Powiązane wpisy