Ponowna operacja odstających uszu – czy jest konieczna?

Odstające uszy to zmora wielu z nas. Nie mamy wpływu na ich wygląd, a ich odstający kształt jest dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Nie istnieją inne od chirurgicznych, sposoby na zniwelowanie takiego ustawienia uszu. Jedyną opcję stanowi plastyczna korekcja, której poddawane są nawet dzieci i nastolatkowie. W niektórych przypadkach nie wystarczy jednorazowy zabieg i konieczna jest ponowna operacja odstających uszu. Dlaczego i kogo ona dotyczy?

Korekcja odstających uszu

Operacja plastyczna uszu uplasowała się na 12 miejscu wśród najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej na świecie. Wg danych American Society of Plastic Sureons, w 2018 roku przeprowadzono w sumie ponad 262 tysiące operacji uszu!

Reklama

Cecha odstających uszu jest dziedziczona autosomalnie dominująco, dlatego szansa na posiadanie odstających uszu jest bardzo duża, nawet jeśli tylko jeden z rodziców posiada taki kształt.

Dla poprawy samopoczucia, a w przypadku dzieci również prawidłowego rozwoju psychicznego, warto rozważyć wykonanie korekcji odstających uszu. Z założenia jej efekty są długotrwałe, a operację przeprowadza się raz w życiu, natomiast w niektórych przypadkach konieczny jest ponowny zabieg.

odstające uszy po operacji

Ponowna operacja odstających uszu – wskazania do zabiegu

Ryzyko powikłań po zabiegu zmieniającym ustawienie ucha jest niewielkie, natomiast nie jest zerowe. W nielicznych przypadkach, przy nieprawidłowej higienie oraz niestosowaniu się do zaleceń lekarza, może dojść do wdania się infekcji. Toczący się stan zapalny może pogorszyć zamierzone efekty i wpłynąć na zmiany wprowadzone podczas zabiegu. Następstwem będą nieestetyczne blizny i wciąż odstające uszy. 

Zabieg korekcji odstających uszu przeprowadza się obustronnie i lekarz robi wszystko, aby uszy wyglądały identycznie po wygojeniu. Jeśli po okresie rekonwalescencji zauważysz, że uszy są niesymetryczne – jest to także wskazanie do powtórnej korekcji odstających uszu. 

Chrząstka, czyli tkanka budująca także ucho, ma zdolność do tzw. pamięci. W przypadku korekcji uszu jest to o tyle niekorzystne, że po pewnym czasie, może ona powrócić do pierwotnego ustawienia. Konieczna będzie ponowna operacja odstających znów uszu, podczas której lekarz może naciąć chrząstkę w taki sposób, że „straci” ona całkowicie swoją „pamięć”.

Jak uchronić się przed ponowną korekcją odstających uszu?

W niektórych przypadkach sytuacje zmuszające do ponownej operacji są niezależne od nas. Aby jednak maksymalnie zapobiec potrzebie ponownego zabiegu, warto przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza. Higiena blizny pooperacyjnej oraz stosowanie jałowych opatrunków pozwolą zapobiec rozwojowi infekcji w obrębie rany. Dobrze zagojone miejsce operacji to już duży klucz do sukcesu i ochrona przed kolejnym zabiegiem.

W okresie rekonwalescencji bądź ostrożny i nie doprowadzaj do sytuacji, które mogą zakończyć się dodatkowymi urazami. Pęknięcie szwów może spowodować, że tkanki wrócą na swoje miejsce.

Ponowna operacja odstających uszu jest niestety trudniejszym zabiegiem od pierwszej operacji. Warto jednak zauważyć, że wtórna korekcja zdarza się niezwykle rzadko, a zamierzone efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Natomiast efekty utrzymują się przez całe życie. 

Więcej na temat zabiegów korekcji uszu dowiesz się TUTAJ. Poznasz również cenę oraz przebieg operacji.

Powiązane wpisy