Operacja zmiany wyglądu nosa– mankamenty, rodzaje zabiegów i techniki

Różnimy się między sobą osobowością i wyglądem i dzięki temu, wydajemy się sobie interesujący. Czasem jednak, mamy przekonanie, że niektóre elementy naszej twarzy lub części ciała, nie pasują do reszty. Jeśli chodzi o twarz, to najczęściej jesteśmy niezadowoleni ze swojego nosa. Operacja zmiany wyglądu nosa może realnie poprawić wygląd twarzy. Co najczęściej nie podoba się pacjentom w ich nosach? I w jaki sposób można owe mankamenty skorygować?

Co najczęściej nie podoba się pacjentom w swoim nosie?

Nos znajduje się w centrum twarzy. Jeśli jest bardzo charakterystyczny, to często wręcz definiuje jej wygląd. Pacjenci, którzy chcą poddać się korekcji nosa dość często mówią o tym, że nos przyciąga zbyt dużo uwagi. Trudno tym samym przykuwać spojrzenie pozytywnymi cechami twarzy np. ustami, oczami czy ładnie zarysowanymi kośćmi policzkowymi. Pacjenci odwiedzający chirurgów plastyków, najczęściej mają problem z nosem zbyt dużym w stosunku do reszty twarzy, z nosem krzywym, garbatym, spłaszczonym lub zbyt szerokim. Najczęściej rzeczywiście właściciel nosa może odnosić wrażenie, że nos nie jest tożsamy zresztą twarzy i drobna zmiana mogłaby jej nadać zupełnie inny charakter. Niejednokrotnie, istnieją także medyczne wskazania do korekcji nosa. Krzywa przegroda nosowa wpływa na pogorszenie wydolności oddechowej oraz wpływa na chrapanie.

Rodzaje operacji

  • Zmiana rozmiaru nosa – operację wykonuje się wówczas, gdy nos jest wyraźnie duży w stosunku do pozostałych elementów twarzy.
  • Zmiana poszczególnych elementów nosa np. redukcja garba, zmniejszenie końcówki nosa, zwężenie skrzydełek.

Rodzaj operacji dobierany jest względem problemu i potrzeby pacjenta. Korekcja nosa należy do najpopularniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Wbrew pozorom, nie jest to zabieg prosty, dlatego ważne jest znalezienie doświadczonego chirurga plastyka, który nie tylko będzie posiadał wysokie kompetencje, ale także potrafił skonfrontować oczekiwania pacjenta z rzeczywistością. Zdarza się, że pacjenci chcący poddać się rhinoplastyce, wyobrażają sobie swój wygląd po operacji zupełnie inaczej. Chirurg plastyk zawsze będzie dążył do tego, aby poprawić wygląd pacjenta i jednocześnie do tego, aby nos pacjenta w dalszym ciągu pasował do jego twarzy.

Techniki operacji – otwarta i zamknięta

Istnieją dwie podstawowe techniki operowania nosa: otwarta i zamknięta. Technika zamknięta jest techniką nieco mniej inwazyjną. Dzięki niej, pacjent nie musi martwić się o widoczne blizny, ponieważ nacięcia wykonywane są wyłącznie wewnątrz nosa. Technika otwarta uwzględnia nacięcia także na zewnątrz nosa, dzięki czemu chirurg ma szersze możliwości korekty i zmiany wyglądu nosa. Technika zawsze jest uzgadniana z pacjentem przed zabiegiem i dostosowywana do rodzaju problemu pacjenta. Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Technika otwarta daje większe możliwości , ale też ze względu na swoją inwazyjność, wiąże się z nieco dłuższym okresem rekonwalescencji oraz bardziej rozległym obrzękiem. Metoda zamknięta z kolei, nieco ogranicza chirurga i w niektórych przypadkach może nie być wystarczająca dla uzyskania optymalnych efektów. Zaletą jest mniejsze obciążanie dla organizmu pacjenta i szybszy powrót do codzienności po zabiegu. Wybór metody zawsze jest podyktowany uzyskaniem jak najlepszego efektu, ale także preferencjami pacjentów.

Zdecydowana większość pacjentów jest zadowolona z uzyskanego efektu. Zadowoleni pacjenci to zwykle te same osoby, które już przed zabiegiem mają realne podejście do tematu i ufają, że chirurg będzie kierował przede wszystkim ich dobrem. Nierealne oczekiwania najczęściej powodują, że pacjent po zabiegu jest niezadowolony z efektów. Niektórzy chirurdzy odmawiają przeprowadzenia operacji widząc, że pacjent pomimo wizualizacji lub szczegółowego opisu wyglądu nosa po zabiegu w dalszym ciągu ma inne wyobrażenie o swoim wyglądzie.