Operacja nosa chrzęstnego – co można skorygować?

operacja nosa chrzęstnego

Operacje plastyczne nosa stanowią spory odsetek wszystkich przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej. Nos stanowi centralny element twarzy i wpływa na jej odbiór przez innych. Chociaż każdy nos jest inny, to nie zawsze jego posiadacz potrafi się pogodzić z wyglądem swojego nosa. Wtedy z pomocą przychodzą korekcje plastyczne. Operacja nosa chrzęstnego – kiedy wykonać i co można nią poprawić?

Nos chrzęstny – co to jest?

Nos zbudowany jest zarówno z tkanki kostnej, jak i chrzęstnej. Tkanka kostna to parzyste kości nosowe. Operacje w jej obrębie dotyczą całkowitego skrzywienia nosa (np. w wyniku wypadku lub urazu) czy garbu nosa. Natomiast nos chrzęstny dotyczy struktur wysuniętych dalej od twarzy jak np. czubek nosa.

Operacja nosa chrzęstnego – kiedy ją wykonać?

Korekcja nosa chrzęstnego umożliwia ingerencję w kształt tkanek zbudowanych z tkanki chrzęstnej – a co za tym idzie, poprawę wyglądu całego nosa. 

Do defektów, które można poprawić podczas zabiegu, należy:

– zadarty lub opadający czubek nosa 

– za szeroki lub za wąski czubek nosa

– niesymetryczne skrzydełka nosa

– zbyt szeroki nos w części chrzęstnej

korekcja nosa chrzęstnego

Jakie efekty uzyskasz po operacji nosa chrzęstnego?

Zabieg korekcji chrzęstnej części nosa jest dostosowany do indywidualnych preferencji pacjenta. Usuwając środkową część chrząstek skrzydłowych, można obniżyć czubek nosa. Z kolei jego podniesienie wymaga wszycia fragmentu chrząstki pobranego z przegrody nosowej. Operacja plastyczna nosa chrzęstnego pozwala na poprawę kształtu i szerokości nozdrzy. Lekarz może usunąć część chrząstki skrzydełek nosa i tym samym zmniejszyć szerokość nozdrzy. Natomiast wypukłe nozdrza można skorygować poprzez zastosowanie odpowiednich nacięć, a następnie ich zszycie.

W trakcie zabiegu lekarz zwraca uwagę na całokształt wyglądu nosa i może połączyć poprawę kilku jego elementów. Np. usuwając fragment chrząstki nosa z jednego miejsca, można go wykorzystać w celu wymodelowania innej części nosa. 

Nos chrzęstny – zabieg 

Sama operacja nosa chrzęstnego należy do zabiegów mniej inwazyjnych od operacji dotyczącej nosa kostnego. Chrząstka jest miększą i bardziej plastyczną strukturą od kości, przez co nie wymaga łamania w trakcie zabiegu (tzw. osteotomia). Okres rekonwalescencji  trwa krócej, a nawet sam zamierzony efekt estetyczny jest widoczny o wiele szybciej, niż w przypadku operacji kostnej części nosa.