Nos siodełkowaty – jak go poprawić?

nos siodełkowaty

Korekty nosa należą do najpopularniejszych i najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Wynika to z umiejscowienia nosa w centralnej części naszej twarzy. Jego wygląd i budowa ma dla nas duże znaczenie, dlatego największą motywacją do poddania się operacji stanowią względy estetyczne. Nie bez powodu zabiegi te wykonywane są tak często – nos to cześć ciała, którą nie sposób ukryć. Tak, więc jeśli przeszkadza nam jego kształt – zwracamy się o pomoc do chirurga plastyka. Taka sytuacja występuje także u osób posiadających nos siodełkowaty. Nie wszyscy z nich akceptują taką budowę i chcą czym prędzej poprawić swój wygląd. 

Jak wygląda nos siodełkowaty?

Nos siodełkowaty określamy również jako nos zapadnięty. Nazywa się tak, ponieważ w jego zarysie widzimy wyraźne wgłębienie, najczęściej w jego środkowej części. Jest ono spowodowane ubytkiem kości nosowej. 

Reklama


Deformacje nosa wynikają głównie z czynników genetycznych. W przypadku nosa siodełkowatego przyczyna może być także inna – uraz lub czynniki zakaźne jak np. kiła wrodzona. Ten kształt może być również wynikiem nadmiernego ścięcia garba nosa w trakcie jego korekty. 

Siodełkowata deformacja nosa pojawia się równie często w przebiegu groźnego zapalenia naczyń – ziarniniakowatości Wagnera. Choroba ta prowadzi do zniszczenia przegrody i chrząstki nosowej, co przejawia się w postaci zmian w obrysie, ostatecznie prowadząc do powstania charakterystycznego nosa siodełkowatego. 

korekcja nosa siodełkowatego

Korekta zapadniętego nosa – przebieg zabiegu

Pomimo tego, że korekty nosa przeprowadza się stosunkowo często, należą jednak  do skomplikowanych zabiegów medycyny estetycznej. Dlatego tak ważne jest znalezienie doświadczonego chirurga, tym bardziej że operacja dotyczy widocznego punktu naszej twarzy. 

W celu poprawienia wyglądu nosa siodełkowatego niezbędne jest wypełnienie ubytku kości nosowej, aby uzupełnić zapadnięty grzbiet. Bardzo ważnym elementem przed zabiegiem jest wybór odpowiedniego materiału, który posłuży za wypełnienie. 

Do stosowanych rozwiązań należy:

  • Przeszczep fragmentu innej kości, najczęściej jest to kość biodrowa
  • Wszczepienie implantu silikonowego
  • Wszczepienie implantu proplastu 

Nos siodełkowaty po operacji – rekonwalescencja

Jak każda operacja, tak również korekta nosa, wymaga odpowiedniej rekonwalescencji. Po zabiegu może być konieczne zaaplikowanie tzw. setonów, czyli gazowych opatrunków służących tamowaniu krwawienia. Przez kolejne dni wymagane jest noszenie specjalnej szyny, usztywniającej nos po zabiegu. W trakcie kolejnych miesięcy po operacji, na Twojej twarzy może być widoczna opuchlizna i zasinienie. 

Nos stanowi widoczną cześć twarzy, dlatego, jeśli nie jesteś w pełni zadowolony z jego kształtu – skontaktuj się z chirurgiem plastycznym i omów dostępne możliwości poprawienia jego wyglądu. 

Powiązane wpisy