Masaż relaksacyjny – sposób na złe emocje

Masaże wydają się być bardzo dobrym, jednak wciąż niedocenianym sposobem na relaks i odprężenie. Masaże nigdy nie były jedynie sposobem na miłe doznania, bo wiele technik realnie wspomaga leczenie urazów i zwyrodnień, jest to jednak również doskonały sposób na poprawienie ukrwienia i jędrności skóry, pozytywnie wpływa na mięśnie i pomaga „zrzucić” ciężar problemów, które nosimy na co dzień. Jakie techniki relaksacyjne masażu są najbardziej popularne?

Rodzaje masaży:

Do podstawowych i popularnych typów masaży należą:

Reklama
  • Masaż leczniczy – który jest jednym ze sposobów na leczenie i uśmierzanie bólu pacjenta. Zalicza się do współczesnych form fizjoterapii i rehabilitacji.
  • Masaż sportowy – stosowany głównie przy profesjonalnych treningach zawodowych sportowców. Jest sposobem na regenerację i odnowę zmęczonych mięśni i można powiedzieć, że jest elementem treningu. Dzieli się na kilka rodzajów.
  • Masaże kosmetyczne i higieniczne w skład których wchodzi właśnie masaż relaksacyjny, masaże odchudzające oraz różne rodzaje masaży orientalnych.

Czemu służy masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny może być stosowanych przy każdym rodzaju zmęczenia. Po dużym wysiłku fizycznym, kiedy ciało jest napięte oraz po długotrwałym stresie i traumatycznych przeżyciach. Masaż relaksacyjny pozwala pozytywnie oddziałuje na cały układ nerwowy, pobudza układ krwionośny, pobudza skórę i mięśnie. Już po chwili masażu, tętno oraz ciśnienie się uspokaja i wyrównuje. Realnie i odczuwalnie wpływa na przypływ energii, pozwala pozbyć się stresu, dobrze działa w stanach nerwicowych i depresyjnych, stymuluje wydzielanie endorfin. Masaż relaksacyjny powinien działać w trzech wymiarach: fizycznym (uspokaja i relaksuje ciało), emocjonalnym (wycisza) i psychicznym (zwiększa świadomość ciała). To nie tylko masaż, ale także cała atmosfera: zapachy, światło i muzyka, które pozwalają na relaks odczuwalny wszystkimi zmysłami.

Najpopularniejsze rodzaje masażu relaksacyjnego

Masaż klasyczny – który również jest masażem leczniczym. Relaksuje, bo zmniejsza napięcie mięśniowe, jednocześnie poprawiając gotowość do wysiłku fizycznego. Odpręża poprzez rozcieranie, ugniatanie, głaskanie i uciskanie. Wersja relaksacyjna masażu klasycznego nie uwzględnia energicznych i mocnych technik masowania, które mogłyby sprawić pacjentowi ból.

Masaż gorącymi kamieniami – dość popularny od kilku lat w Polsce. Bardzo przyjemny i odprężający. Polega na przykładaniu i przesuwaniu rozgrzanych kamieni przez tzw. meridiany czyli kanały przepływu energii. Uspokaja, relaksuje i pozytywnie wpływa na skórę.

Masaż Shiatsu – wykonywana zgodnie ze starodawnymi technikami w medycynie chińskiej. Polega na masażu dotykiem czyli uciskaniu i naciskaniu skóry kciukami w odpowiednich miejscach. Zadaniem masażu shiatsu jest relaksacja oraz wyciszenie psychiczne, zmniejszenie dolegliwości bólowych, które towarzyszą różnym chorobom, poprawę kondycji skóry oraz poprawia gotowość do kondycji fizycznej.

Masaż balijski – łączy w sobie wiele tradycji masażu: ajurwedyczną, akupresurę, masaż dłoni i stóp oraz aromaterapię. Według założeń, masaż balijski powinien uspokajać, odstresować, pozytywnie wpływać na skórę oraz zdolność do aktywności fizycznej, poprawiać krążenie krwi i pozytywnie wpływać na cały układ limfatyczny.

Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny powinien przede wszystkim pozytywnie wpływać na psychikę i emocje. Nie ma szczególnych przeciwwskazań do ich wykonywania, jednak jeśli cierpisz na choroby układu krążenia, hemofilię, masz obfite miesiączki, infekcje skóry, jesteś w ciąży lub cierpisz na inne poważne i przewlekłe choroby – powiadom o nich masażystę, który dobierze odpowiedni rodzaj masażu. Pamiętaj także, że masażysta powinien mieć odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, Nigdy nie bój się go o to zapytać, pomimo tego, że to tylko masaż relaksacyjny.

Powiązane wpisy