Kantopeksja – na czym to polega?

kantopeksja

Przyglądając się czyjejś twarzy, zapewne szybko zwracasz uwagę na oczy. To one pokazują emocje: smutek, zadowolenie czy zdziwienie. Mimika twarzy, chociaż pozwala na wyrażanie uczuć, przyczynia się także do zmory dla wielu kobiet i mężczyzn – zmarszczek wokół oczu. Z pomocą przychodzi zabieg chirurgiczny – kantopeksja. Na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?

Kiedy oko się starzeje…

Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem, skóra ulega procesom starzenia. Staje się bardziej wiotka i mniej elastyczna. Utraty jędrności można także doszukiwać się w źle zbilansowanej diecie i słabym nawodnieniu skóry. 

Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka. Niewiele jest pod nią podskórnej tkanki tłuszczowej, która mogłaby ją nieco „uwypuklić”.  Wiotka skóra okolicy oka przejawia się np. w postaci opadającego kącika oka, kurzych łapek czy opadającej powieki. Takie oczy wydają się pozbawione blasku i w efekcie postarzają całą twarz.

opadająca powieka

Dla kogo jest kantopeksja? 

Zabieg kantopeksji stosuje się nie tylko u osób, które zmagają się z widocznymi na twarzy procesami starzenia. Stosujemy go również, kiedy naturalna budowa oka jest niesatysfakcjonująca dla pacjenta.

Kantopeksję wykonujemy, gdy:

– skóra okolicy oka traci jędrność i staje się wiotka

– wraz z wiekiem zaczyna opadać zewnętrzny kącik oka

– zewnętrzny kącik naturalnie leży niżej od wewnętrznego kącika oka

Zabieg ten może stanowić uzupełnienie operacji plastycznej powiek, czyli blepharoplastyki. Stosuje się wtedy te samo cięcie, wiec połączenie tych dwóch procedur ogranicza ilość powstałych blizn. 

Na czym polega zabieg?

Podczas kantopeksji, chirurg mocuje zewnętrzny kącik oka do kostnego brzegu oczodołu. Pozwala to na zwiększenie napięcia skóry w tym miejscu. Celem zabiegu jest także zapobiegnięcie odstawaniu dolnej powieki od gałki ocznej. W efekcie skóra wygląda jędrniej, a co za tym idzie – także młodziej. Poprawia się również ogólny wygląd twarzy, która po zabiegu wygląda na radośniejszą. Z założenia efekt jest długotrwały. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Obrzęki i zasinienia po zabiegu są całkowicie normalne i występują u większości pacjentów. Powoli ustępują w ciągu kilku dni, a ostateczny efekt jest widoczny już po ok. 2 tygodniach.

Zdarza się, że kantopeksja jest mylona z kantoplastyką. Natomiast w porównaniu do niej, jest zabiegiem mniej inwazyjnym, a ryzyko powikłań pozabiegowych jest również mniejsze.