Rekonwalescencja – emocjonalne podłoże

Rekonwalescencja to trudny czas, który nie zawsze przebiega książkowo i przyjemnie. Ze względu na ból, a także rzetelne stosowanie się do zaleceń lekarskich, może okazać się również trudna ze względów emocjonalnych. Operacja plastyczna wiąże się z emocjami. Już na samym początku może pojawić się niepokój i lęk, ale również podekscytowanie i uczucie ekscytacji. W czasie rekonwalescencji tych emocji jest więcej, a także są bardziej różnorodne. Dzisiaj skupimy się na emocjonalnych aspektach tego czasu i podpowiemy, jak sobie z nim radzić.

Reklama

Rekonwalescencja a emocje

To zupełnie naturalne, że po operacji plastycznej pojawia się wiele, często skrajnych emocji. Czasem jest to radość i pozytywne wyczekiwane na efekty, innym razem to niepokój i stres związany z efektami. Chwiejność emocji najczęściej związana jest z rodzajem oczekiwań po zabiegu. Rekonwalescencja to czas, w którym oczekujesz na efekty. Z dnia na dzień miejsce zabiegowe wygląda coraz lepiej, a efekt końcowy efekt wizualny jest bardzo ważny. To właśnie wtedy pojawia się niepokój i strach związany z tym, jak rzeczywiście będzie ono wyglądać. Dodatkowo rekonwalescencja to także czas zmiany Twojego ciała. Najczęściej obawiamy się opinii społecznej i przyjęcia wśród naszej grupy. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na aspekty zdrowotne. To właśnie w okresie rekonwalescencji nasze ciało chce jak najlepiej wypocząć i zregenerować się. Jest to trudne, jeśli czujemy się wyczerpani emocjonalnie.

Jakie emocje mogą pojawić się podczas rekonwalescencji?

Często zmienność emocji w okresie rekonwalescencji wydaje nam się nieoczekiwana. Najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, jak będziemy się czuć po operacji, dlatego też zmiany nastrojów mogą się okazać dla nas niespodziewane.

Najczęściej pacjenci skarżą się na:

  • brak snu związany z podekscytowaniem lub niepokojem o efekt zabiegu,
  • powracające myśli związane z zastanawianiem się, jak będziemy wyglądać po operacji,
  • dezorientacja dotycząca samopoczucia,
  • powracający stres,
  • brak energii i apatia,
  • frustracja związana z niemożliwością powrotu do codziennych czynności i aktywności fizycznej,
  • zwiększona wrażliwość na opinie innych.

Rekonwalescencja – jak radzić sobie z emocjami?

Na okres pozabiegowy powinniśmy przygotować się jeszcze przed operację. Ważne jest, aby postarać się dowiedzieć jak najwięcej i nie bać się zadawać pytań. Powinniśmy jasno ustalić z chirurgiem, jak realistyczny może być efekt końcowy. Pamiętajmy również, aby przypominać sobie, dlaczego zdecydowaliśmy się na operację, to bardzo ważne w okresie rekonwalescencji.

Powiązane wpisy