Dieta po operacji bariatrycznej

Operacje bariatryczne, takie jak np. operacja zmniejszenia żołądka to poważne zabiegi chirurgiczne wykonywane u pacjentów o dużym stopniu otyłości. Celem operacji jest uratowanie zdrowia, a czasem nawet życia pacjenta, który nie potrafi schudnąć z pomocą diety oraz ćwiczeń. Zabiegi bariatryczne często są koniecznością, a nawet ostatecznością w przypadku pacjentów otyłych. Dzięki nim pacjenci mogą zrzucić wiele zbędnych kilogramów w krótkim czasie, przez co efekty odchudzania są spektakularne. Po zabiegu, pacjent powinien trzymać się ściśle określonej przez lekarza diety. Co i jak jeść, aby zachować zdrowie po operacji bariatrycznej?

Ciało po tak poważnym zabiegu potrzebuje składników odżywczych, aby mogło się zregenerować. Dużo trudniej je dostarczyć, ponieważ objętość żołądka po operacji jest znacznie zmniejszona i możliwość dostarczenia składników odżywczych ograniczona. W niewielkich ilościach pożywienia trzeba dostarczyć organizmowi wartościowych składników, które będą zawierały dużą dawkę witamin oraz mikro- i makroelementów.

Reklama

Forma pożywienia

Przez pierwsze tygodnie po operacji, ilości pożywienia powinny być niewielkie(zgodnie ze wskazówkami lekarza) i w mocno rozdrobnionej formie, szczególnie w kilku pierwszych dobach po operacji. W tym czasie dozwolone jest zjedzenie niewielkiej ilości zmiksowanej zupy, jogurtu naturalnego lub kefiru oraz soków owocowych niesłodzonych i warzywnych. Po tym czasie można wprowadzać już nieco bardziej stałą formę jedzenia, jednak przez pierwsze tygodnie, konsystencja powinna być bardzo miękka. Mogą być to np. gotowane pulpety drobiowe, drobno zmielone, ugotowane jajko na miękko, ryba na parze, miękkie owoce np. arbuz, pomarańcza oraz warzywa np. pomidor bez skórki. Po około 7-8 tygodniach od dnia zabiegu, można wprowadzić już stałe elementy pożywienia, jednak należy robić to stopniowo. Przez dłuższy czas lepiej jednak unikać twardych warzyw i owoców oraz pieczywa. Jeść należy kilka razy dziennie w małych porcjach, bardzo powoli i dokładnie przeżuwając każdy kęs.

dieta po operacji bariatrycznej

Podstawa diety

Dla zregenerowania, ciało potrzebuje glukozy, białka oraz witamin przyspieszających proces zdrowienia. Dieta powinna zatem zawierać wszystkie składniki, które wspomogą gojenie się ran i przyspieszą budowę oraz wzmacnianie włókien kolagenowych. Warzywa to bogate źródło witamin, jednak ilość białka w nich występująca może nie wystarczyć do regeneracji, dlatego dieta powinna także zawierać chude mięso, ryby, produkty zbożowe oraz produkty nabiałowe. W niewielkiej ilości pożywienia, musisz spróbować dostarczyć organizmowi wielu wartościowych składników. Nie zawsze się to udaje, dlatego lekarze często dodają do diety suplementację, która uzupełnia niedobory niektórych składników.

Nieodpowiednia dieta po operacji bariatrycznej – zagrożenia

Zagrożenia wynikające z nieprawidłowego odżywiania się po operacji bariatrycznej mogą mieć różny charakter. Bezpośrednio po operacji, kiedy ciało potrzebuje odpowiedniego pożywienia do regeneracji a go nie otrzymuje, pacjent jest bardziej narażony na infekcje i powikłania związane z gojeniem się ran. Inny wymiar zagrożeń, to niebezpieczeństwo dla zdrowia spowodowane długotrwałym niedoborem białka, witamin i kwasów tłuszczowych. W niedożywionym organizmie łatwiej rozwijają się choroby, dlatego tak ważne jest utrzymywanie właściwej diety. Ponadto, zła dieta może także spowodować, że sylwetka nie będzie taka jak byśmy chcieli. Trudno mówić o budowaniu masy mięśniowej wówczas, gdy organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości białka.

Operacja bariatryczna to zaledwie początek długiej drogi każdego pacjenta. Jeszcze przed zabiegiem pacjent musi sobie uświadomić zagrożenia oraz konieczność dbania o jakość posiłków. Jeśli masz problem z ułożeniem odpowiedniej dla siebie diety, skontaktuj się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże Ci zadbać o swoje zdrowie.

Powiązane wpisy