Plastyka piersi – czy jesteś właściwą kandydatką?

Plastyka piersi to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów upiększających sylwetkę. Procedura tego rodzaju jest bardzo skuteczna, a także daje szybkie i długotrwałe efekty. Zanim zdecydujemy się na poddanie się operacji, warto wcześniej sprawdzić, czy spełniamy najważniejsze wskazania. Powiększanie piersi to zabieg inwazyjny, dlatego warto również przeznaczyć czas na rekonwalescencję i skrupulatnie stosować się do zaleceń lekarskich. 

Plastyka piersi – wskazania

W przypadku zabiegów tego rodzaju nie istnieją ścisłe normy. Na pierwszej konsultacji lekarz podchodzi do każdego przypadku bardzo indywidualnie, zwracając uwagę na kwestie motywacji pacjentki. Chirurg dba również o efekt końcowy, starając się jak najlepiej opisać je pacjentce. Zadaniem lekarza jest ocena zarówno kształtu, jak i wielkości piersi, a także zwrócenie uwagi na ogólny stan pacjentki. Lekarz zwraca w tym przypadku uwagę również na motywy pacjentki. W pełni uzasadnione jest powiększanie piersi u młodych kobiet z niedorozwojem tego gruczołu. Z ostateczną decyzją powinno się jednak poczekać do zakończenia okresu dojrzewania. Plastyka piersi wykonywana jest również u osób, które posiadają opadnięty lub znacznie zmniejszony biust po porodzie. Jednak jeśli kobieta planuje ponownie zajść w ciążę, lepiej odłożyć zabieg. Każda kolejna ciąża może bowiem wpłynąć niekorzystnie na kształt piersi i spowodować konieczność ponownej wymiany protezy.

Reklama

Plastyka piersi – przeciwwskazania

Aby ocenić to, czy realnie nadajemy się do zabiegu jako kandydatki, warto zwrócić uwagę również na przeciwwskazania. Zalicza się do nich najczęściej:

  • choroby nowotworowe, 
  • zaburzenia krzepliwości krwi, 
  • choroby układu krążenia, 
  • ciężkie zaburzenia wątroby i nerek, 
  • ciąża i okres karmienia piersią. 

Należy również wziąć pod uwagę, że jeśli lekarz uzna, iż dana oczekiwania danej pacjentki są nierealistyczne, ma prawo odmówić jej wykonania zabiegu. Przed samym zabiegiem plastyki piersi należy wykonać szereg badań, dzięki którym lekarz jest w stanie ocenić stan pacjentki. Wykonuje się EKG dla kobiet powyżej 40. roku życia oraz USG piersi, które jest niezbędne do wykonania tej operacji. Pacjentka odpowiednio wcześniej konsultuje się również z anestezjologiem, aby uzgodnić szczegóły znieczulenia i zwiększyć jego bezpieczeństwo. Należy również odpowiednio zadbać o właściwą dietę. Przed zabiegiem powinna być lekkostrawna, ponieważ tłuste i wzdymające produkty źle wpływają na ogólne samopoczucie po operacji.

Powiązane wpisy