Chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry

Tatuaże wielokrotnie powstają pod wpływem chwili czy impulsu. Wykonane w młodzieńczych latach, w trakcie okresu buntu, bywają zmorą dla dorosłej wersji nas samych. Przychodzi taki moment, że chciałbyś cofnąć czas i pozbyć się tej „pamiątki”. Jak wygląda chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry?

Czy pozbycie się tatuażu jest możliwe?

Oczywiście! Obecne możliwości medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej w tym zakresie są ogromne, a efekty także zadowalają pacjentów. Statystyki przedstawione przez jedną z amerykańskich klinik pokazują, że około 11% osób usunęło już swój tatuaż. Podczas gdy PRAWIE 30% planuje to zrobić. Firma Astanza Laser zajmująca się produkcją profesjonalnego sprzętu do usuwania tatuaży opublikowała dane wg których średnia wieku osób poddających się zabiegowi usunięcia tatuażu to 29 lat. 70% wszystkich pacjentów poddających się zabiegowi stanowią kobiety, podczas gdy tylko 30% decydujących się to mężczyźni.

chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry
Happy attractive tattooed young people keeping thier hands folded and looking cheerfully ahead with pleasant smiles, standing back to back over pink background

Chirurgiczne usunięcie tatuażu – przebieg

Zabieg usunięcia tatuażu możemy podzielić na dwa etapy:

  1. Wycięcie fragmentu skóry z tatuażem.
  2. Wypełnienie ubytku przeszczepem skóry.

Do przeszczepu najczęściej wykorzystuje się fragment skóry pobrany z przednio-bocznej powierzchni skóry ud bądź pośladków. Dlaczego akurat z tych partii? Ponieważ są to miejsca, które łatwo ukryć pod ubraniem lub bielizną. Warto podkreślić, że chirurgiczne usunięcie tatuażu z przeszczepem skóry jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, a wskazaniem do zabiegu są przede wszystkim tatuaże o dużej powierzchni. 

Mniejsze tatuaże można usunąć ambulatoryjnie, zaledwie w znieczuleniu miejscowym. W takim przypadku usuwany jest fragment skóry z barwnikiem, a brzegi rany są zszywane ze sobą. Nie wymaga to przeszczepu skóry. 

W porównaniu do laserowych metod usuwania tatuaży, które nierzadko wymagają kilku wizyt, chirurgiczne usunięcie tatuażu daje natychmiastowy efekt, zaraz po zagojeniu się rany. Musimy liczyć się jednak z pozostawioną blizną. 

Dodatkowo, w niektórych przypadkach przed zabiegiem wszczepia się tzw. balony podskórne (ekspandery). Implant ten naciąga skórę, dzięki czemu po usunięciu jej fragmentu można złączyć ze sobą brzegi rany, bez konieczności przeszczepu skóry.