Bogactwa mórz – wykorzystanie w kosmetyce

W ostatnich latach z różnych powodów, obserwujemy w kosmetologii powrót do naturalnych składników lub ich syntetycznie wytworzonych substytutów. Surowce pochodzenia morskiego i roślinnego, to obecnie bardzo często wykorzystywane składniki w kosmetyce zarówno w roli składników czynnych jak i pomocniczych i konserwujących. O jakich darach mórz przypomniała sobie współczesna kosmetologia?

Powodów do „powrotu do natury” jest wiele. Przede wszystkim, naturalne surowce to ogromne źródło składników mineralnych i witamin łatwo przyswajalnych przez skórę. Innym ważnym czynnikiem jest konieczność ograniczenia produkcji substancji negatywnie wpływających na środowisko np. parabenów zawartych w kremach, szamponach lub odżywkach do włosów. Moda na kosmetyki ekologiczne lub organiczne także ma swój wpływ na powrót do naturalnych substancji. Które z nich to prawdziwe morskie cuda dla urody?

Reklama

Algi morskie

Algi morskie mają szerokie zastosowanie i są aktywnym składnikiem wielu kosmetyków. W zależności od sposobu ekstraktacji, stosowane są w kosmetykach na cellulit, w kremach i maskach przeciwzmarszczkowych oraz w kosmetykach o zastosowaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Algi to bogate źródło polisacharydów, magnezu, manganu, potasu, sodu, cynku, siarki, chloru i karotenoidów. Nie bez powodu tak chętnie używane są w kosmetyce, choć stosowane były w pielęgnacji jeszcze przed erą wnikliwych badań o właściwościach tego bogactwa morza.

Bursztyn bałtycki

Bursztyn to polimer kwasów żywicznych, pochodzący z drzew iglastych. Skład chemiczny to węgiel, wodór, tlen oraz niewielkie ilości innych surowców. Bursztyn w kosmetyce stosowany jest w postaci ekstraktu. Ma szczególnie zastosowanie w kosmetykach poprawiających kondycję włosów: wcierkach, odżywkach i szamponach. Z bursztynu pozyskuje się także ekstrakty etanolowe, które znajdują zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry np. kremach na dzień lub serach. Bursztyn ma właściwości chroniące przed promieniowaniem UV. Coraz więcej polskich firm i nie tylko polskich korzysta z tego surowca do produkcji kosmetyków.

Perły

To składnik stosowany szczególnie w luksusowych markach kosmetyków. W kosmetyce stosuje się najczęściej sproszkowane perły, oraz macicę perłową, która jest wewnętrzną częścią muszli ostrygi. Dzięki wysokiej zawartości protein, przetworzone perły stają się częścią kosmetyków nawilżających ponieważ wykazują dużą zdolność do wiązania wody. Wykorzystywane są także w peelingach, preparatach do kąpieli i kosmetykach kolorowych takich jak podkłady i cienie do powiek.

Kawior

To nie tylko przysmak na stole, ale także źródło witamin, minerałów i soli mineralnych. Kawior to ikra ryb z gatunku jesiotrowatych lub wiosłowatych. Zawiera mnóstwo protein i aminokwasów, między innymi glicynę, kwas glutaminowy, metioninę, kwas asparaginowy, lizynę i histydynę, witaminy A, D, E oraz związki mineralne takie jak sole fosforu, sodu, cynku i magnezu. Ten bogaty składnik dodawany jest do kosmetyków w postaci ekstraktu. Najczęściej są to kosmetyki przeciwzmarszczkowe, nawilżające oraz kondycjonujące włosy. Kompozycje kosmetyczne z zawartością kawioru mogą mieć działanie antyoksydacyjne i stymulujące rozwój komórek skóry.

Błoto z morza martwego

Wiele z nas słyszało o tym składniku choćby z reklam. Błoto morza martwego to szczególny składnik bogaty w sole mineralne. Wykorzystywany jest często w produkcji preparatów antycellulitowych oraz kremach nawilżających i preparatach do włosów. Błoto morza martwego jest bogaty w wiele składników aktywnych i jest jednym z najczęściej wykorzystywanym z morskich bogactw.

Po epoce korzystania z wiedzy chemicznej, powracamy do składników często znanych już od starożytności. Technologia pozyskiwania cennych substancji jest już znacznie inna, jednak to najczęściej tylko wzmaga działanie składników aktywnych zawartych w bogactwach naturalnych mórz i oceanów.

źródło:

Powiązane wpisy