Jak bardzo słońce jest szkodliwe dla Twojej skóry?

Ekspozycja skóry na słońce powoduje w niej krótkotrwałe i długotrwale zmiany. Pojawianie się zmarszczek nie zawsze związane jest z wiekiem. Proces starzenia przyspiesza promieniowanie UVA. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za poparzenia słoneczne. Słonce zostawia widoczne ślady na naszej skórze. Jak bardzo słońce jest szkodliwe dla skóry i co możesz z tym zrobić?

Najpopularniejsze problemy skórne

….spowodowane krótkotrwałą lub długotrwałą ekspozycją na słońce to:

Reklama

Plamy pigmentacyjne – zwane plamami starczymi lub wątrobowymi. Pojawiają się najczęściej na dłoniach, twarzy i dekolcie, czyli wszędzie tam, gdzie skóra jest wystawiona na słońce. Plamy pigmentacyjne przybierają postać okrągłych skaz na skórze w kolorze jasnobrązowym lub ciemnobrązowym.

Zmarszczki – wróg każdej kobiety. Niestety, najlepszym przyjacielem zmarszczek jest słońce. Chociaż tego rodzaju starzenie się skóry najczęściej kojarzone jest wiekiem, to na przyspieszenie procesu starzenia z pewnością wpływ mają słabość do kąpieli słonecznych i opalenizny oraz brak stosowania krem z filtrem UV przez cały rok. Panie, które uwielbiają brązową opaleniznę będą starzały się znacznie szybciej niż koleżanki, które dbają o ochronę przeciwsłoneczną.

Rogowacenie słoneczne – zwane także rogowaceniem starczym, bo rzadko dotyka ludzi bardzo młodych. Rogowacenie słoneczne jest efektem długotrwałego i przewlekłego eksponowania skóry na promieniowanie słoneczne. Zrogowaciałe zmiany przybierają kolor szary, żółty lub brunatny i składają z kilku warstw zrogowaciałego naskórka. Najczęściej zmiany pojawiają się w miejscach, które przez wiele lat wystawiane są na słońce. Rogowacenie słoneczne może być groźnym objawem. Dość często uznawany jest za stan przedrakowy i wymaga zbadania oraz wdrożenia właściwego leczenia w razie konieczności. To jedna z najgroźniejszych konsekwencji promieniowania słonecznego, której nie należy lekceważyć.

Oparzenia słoneczne – to przykład ostrego uszkodzenia słonecznego. Poparzona skóra daje o sobie znać natychmiast. Jest mocno zaczerwieniona, wrażliwa i bolesna. Najważniejszą sprawą w tym momencie jest zatrzymanie stanu zapalnego. W tym celu należy wziąć środki przeciwzapalne oraz miejscowo smarować skórę preparatami przyspieszającymi proces gojenia i chłodzącymi okładami. Skórę należy mocno nawilżać i natłuszczać.

Co możesz zrobić, aby w pewnym stopniu odwrócić szkody spowodowane przez słońce?

Metody walki ze skutkami promieniowania są skuteczne pod warunkiem, jeśli są dostosowane do rodzaju oraz rozmiaru problemu. Na czym należy się skupić przede wszystkim?

Pozbycie się martwego naskórka odsłania gładka skórę, która szybciej i skuteczniej przyjmie składniki odżywcze oraz wodę z kremu nawilżającego. To podstawa codziennej pielęgnacji, ale stosowana systematycznie, pomoże Ci pozbyć się jaśniejszych plam pigmentacyjnych lub nielubianych piegów. Złuszczanie ma tutaj kluczowe znaczenie, nawilżanie to absolutna konieczność. Złuszczanie może odbywać się na poziomie usunięcia zrogowaciałego naskórka lub dotarcia do głębszych warstw naskórka (zabiegi profesjonalne), które rozjaśnia skórę i wyrównają jej koloryt. Współczesna medycyna estetyczna pozwala walczyć z przedwczesnym starzeniem się skóry. Zabiegi z użyciem laserów, ale także efektywne wprowadzenie do skóry witamin i składników odżywczych pozwala w znacznym stopniu odwrócić zmarszczki lub rozjaśnić plamy spowodowane wystawianiem skóry na słońce.

Profilaktyka

Najważniejsza jest świadomość. Jeśli chcesz długo zachować gładką i promienną skórę, stosuj kremy z wysokim filtrem i nie pozwól promieniowaniu wyrządzić szkód w swojej skórze. Promieniowanie słoneczne nie tylko ma wpływ na starzenie się skóry. Może także zmieniać i uszkadzać DNA w komórkach skóry i przyczynić się do powstania raka skóry. Badania wskazują, że regularna ochrona przeciwsłoneczna zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry nawet o 50%. W czasie upałów, w godzinach od 10 do 15, unikaj w ogóle ekspozycji skóry na słońce. Oprócz kremów z filtrem, stosuj także dłuższe rękawy, zakładaj kapelusz z rondem i okulary przeciwsłoneczne.

źródło:

https://www.zwivel.com/blog/how-to-reverse-sun-damage/

 

Powiązane wpisy